[global.common.btn.skiptocontent]
Sprzęt Gospodarstwa Domowego
Zaloguj się / Zarejestruj się

Jak zrobić kiełbasę? Przepis na swojską kiełbasę

Przepis na kiełbasę swojską – jak zrobić ją w domu?

Miłośnicy dobrej swojskiej kiełbasy wiedzą, jak trudno znaleźć ją na sklepowych półkach. Na szczęście można ją zrobić samodzielnie, korzystając z tradycyjnych, sprawdzonych receptur. Wbrew pozorom, przepis na kiełbasę domowej roboty wcale nie jest skomplikowany. By zachwycać niepowtarzalnym smakiem i aromatem, kiełbasa swojska potrzebuje tylko wysokiej jakości mięsa, świeżych przypraw, dobrej maszynki do mielenia oraz odrobiny cierpliwości.

Domowa kiełbasa – czy jest lepsza od kupnej?

Dobra kiełbasa swojska to prawdziwy rarytas. Ma lekko chrupiącą, aromatyczną skórkę, pachnie dymem i co najważniejsze – doskonale smakuje, bo przyrządzona jest według tradycyjnej receptury, z wykorzystaniem wysokiej jakości składników.

Niestety, produkowane na masową skalę kiełbasy, dostępne w większości sklepów mięsnych i ogólnospożywczych, są swojskie tylko z nazwy. Często do ich produkcji wykorzystuje się kiepskiej jakości mięso z dodatkiem sztucznych barwników, konserwantów i wzmacniaczy smaku. Dzięki nim kiełbasa wygląda apetycznie i ładnie pachnie, ale daleko jej do „swojskości” i naturalności.

Prawdziwa kiełbasa swojska jest trudno dostępna (najlepiej kupić ją bezpośrednio w sprawdzonej masarni) i trzeba za nią zapłacić naprawdę sporo. Zdecydowanie taniej i smaczniej wychodzi zrobienie swojskiej kiełbasy samodzielnie.

Robiąc kiełbasę w domu, masz kontrolę nad całym procesem produkcji, od zakupu mięsa, przez doprawianie ulubionymi dodatkami, aż po wędzenie czy parzenie gotowego produktu. Wbrew pozorom, samodzielne robienie kiełbasy nie jest skomplikowane, chociaż wymaga trochę czasu.

Podstawą jest przygotowanie wysokiej jakości mięsa (najlepiej kupić je u zaufanego dostawcy), świeżych przypraw oraz dobrej maszynki do mielenia. W bogatej ofercie maszynek do mielenia Bosch znajdziesz zarówno wielofunkcyjny sprzęt z różnymi nakładkami, sprawdzającymi się m.in. w domowej produkcji wyrobów masarskich, jak i kompaktową maszynkę dla osób szukających sprzętu do małej kuchni. Mocne, wydajne silniki maszynek Bosch gwarantują szybkie i dokładne zmielenie mięsa w krótkim czasie. Każda maszynka wyposażona jest też w sitka o różnej średnicy oczek, niezbędne do mielenia tłustych i chudych kawałków mięs.

Przepis na swojską, domową kiełbasę

Nie ma jednej, najlepszej receptury na dobrą swojską kiełbasę. Przepisów jest dokładnie tyle, ile podniebień, bowiem wszystko zależy od naszych preferencji smakowych. Kiełbasa może być wykonana z różnych gatunków mięs: wieprzowiny, baraniny, wołowiny, mięsa z indyka lub dowolnych kombinacji między nimi. Trzeba tylko pamiętać, by w recepturze uwzględnić zarówno mięso chude, jak i tłuste (np. boczek, słonina, podgardle, mięso klasy II). Tłuszcz nadaje kiełbasie odpowiednią konsystencję i kruchość, a także jest nośnikiem smaku. To między innymi dzięki niemu kiełbasa swojska tak wybornie smakuje.

Jeśli przyrządzasz kiełbasę swojską pierwszy raz, zacznij od małej porcji i sprawdź, czy dana receptura jest dla ciebie odpowiednia. Przy kolejnych partiach możesz poeksperymentować i dodać inne rodzaje mięs, więcej lub mniej przypraw, inną ilość czosnku itd.

Przygotuj:

• 1 kg łopatki wieprzowej,
• 1 kg szynki wieprzowej,
• 1 kg boczku bez kości,
• przyprawy: ok. 45 g peklosoli, 2-4 łyżki pieprzu, 1 główkę czosnku wyciśniętego przez praskę, 5-7 łyżek suszonego majeranku (opcjonalnie),
• ok. 300 ml wody,
• 3 metry jelit wieprzowych (1 metr jelit przypada na ok. 1 kg mięsa).

Przed właściwym wyrobem kiełbasy mięso trzeba zapeklować, aby przedłużyć jego trwałość. Istnieją dwie metody peklowania: na mokro i na sucho. W tym przepisie proponujemy peklowanie na sucho.

Sposób przygotowania:

1. Pokrój mięso na kawałki (osobno wieprzowinę, osobno boczek). Dodaj 30 g peklosoli do wieprzowiny oraz 15 g peklosoli do boczku i dokładnie wymieszaj. Włóż mięso do osobnych foliowych worków i schowaj do lodówki na dwie doby.
2. Gdy mięso się zapekluje, czas na mielenie. W maszynce Bosch bez problemu zmielisz nawet większe kawałki, ponieważ każdy model wyposażony jest w szeroki otwór wsypowy i praktyczny popychacz. W zestawie znajdziesz sitka o średnicy oczek od 2,5 mm do 8 mm (w zależności od modelu). Pamiętaj, by do mielenia wieprzowiny użyć sitka o dużych oczkach, a do mielenia tłustego boczku, sitka o mniejszych oczkach. Jeśli jakiś włóknisty kawałek zablokuje maszynkę, odwróć kierunek mielenia (funkcja REVERS) i kontynuuj pracę bez rozkręcania komory.
3. Do zmielonego mięsa dodaj przyprawy i czosnek. Całość wymieszaj i zacznij wyrabiać, stopniowo dodając wody. Mięso będzie gotowe, jeśli nabierze odpowiedniej kleistości (zwykle trwa to około pół godziny).
4. Przygotuj jelita zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu (mocz je w ciepłej wodzie przez ok. 20 minut, a później przepłucz pod bieżącą wodą, aby pozbyć się resztek soli, której użyto do konserwacji).
5. Korzystając z maszynki do mielenia Bosch, delikatnie nabij jelita masą mięsną, używając nakładki masarskiej. Aby kiełbaski były mniejsze, możesz co 15-20 cm zawinąć jelito wokół własnej osi. Pamiętaj o zrobieniu supłów na początku i na końcu jelita.

Jak uwędzić domową kiełbasę?

Kiełbasę najlepiej wędzić dymem z drewna olchowego, bukowego albo dębowego. Dla wzbogacenia aromatu można dodać trochę drewna z drzewa owocowego – jabłoni, śliwy, wiśni, czereśni czy gruszy. Unikatowy smak zapewnią też dodane pod koniec wędzenia zioła, gałązki bzu albo jałowiec.

Wędzenie można przeprowadzić dwiema technikami: na zimno albo na gorąco. Wędzenie na zimno stosowane jest raczej przez doświadczonych wytwórców swojskiej kiełbasy, ponieważ wymaga specjalnej wędzarni, w której miejsce wędzenia jest znacznie oddalone od ognia. Temperatura dymu podczas wędzenia na zimno nie powinna przekroczyć 30°C, a sam proces wędzenia trwa nawet kilkanaście dni. Wędzenie na gorąco jest zdecydowanie szybsze, ponieważ wykonuje się je w wyższej temperaturze (55-60°C). Nie wymaga też budowy specjalnego pieca. Właśnie dlatego technika ta cieszy się największą popularnością w przydomowych wędzarniach.

Jeśli nie masz własnej wędzarni, zapytaj w okolicznej masarni albo u prywatnego masarza, czy mają w swojej ofercie usługę wędzenia gotowych kiełbas. Wiele miejsc daje taką możliwość.

Proces wędzenia można też całkowicie pominąć. Zamiast tego domową kiełbasę wystarczy po prostu zaparzyć, osuszyć i włożyć do lodówki. Smakuje inaczej niż wędzona, ale ma równie wielu miłośników.

Wędzenie kiełbasy na gorąco

Pęta kiełbasy zawieś na kijach i umieść je w rozgrzanej komorze wędzarni. Przez pierwszą godzinę pozostaw uchylone drzwi, aby dać kiełbasie czas na wyschnięcie i uchronić ją przed okopceniem. Po tym czasie zamknij komorę i wędź kiełbasę w temperaturze 55-60°C przez 4-5 godzin, aż nabierze ładnego brązowego koloru. Czas wędzenia nie jest stały – zależy od wielu czynników, głównie od twoich preferencji smakowych. Jeśli lubisz mocno uwędzone mięso, pozostaw kiełbasę w wędzarni nieco dłużej.

Wędzenie na gorąco najczęściej wymaga dodatkowej obróbki termicznej, chociaż nie wszyscy to praktykują. Aby mieć pewność, że mięso kiełbasy nie jest surowe, warto ją zaparzyć, wkładając na pół godziny do wody o temperaturze 75°C.