[global.common.btn.skiptocontent]
Sprzęt Gospodarstwa Domowego
Zaloguj się / Zarejestruj się

Zbita kurtka po praniu? Jak poprawnie prać i suszyć kurtki puchowe?

Zbita kurtka po praniu? Jak poprawnie prać i suszyć kurtki puchowe?

Zastanawiasz się, jak uprać kurtkę puchową, by nie zbiła się w praniu, jak ją poprawnie wysuszyć albo jak rozbić puch w kurtce po praniu?

Aby Twoja kurtka zawsze była gotowa do użytku i zapewniała Ci optymalną ochronę przed zimnem – musisz o nią dbać! Pranie? Jest konieczne, ale postaraj się ograniczyć je do niezbędnego minimum i postępować zawsze zgodnie z zaleceniami producenta kurtki!

Pranie kurtek zimowych powinno być… uzasadnione! Każde pranie może bowiem osłabiać włókna kurki i powodować zbijanie się jej wypełnienia. Jedno i drugie obniża parametry kurtki w kontekście jej właściwości termo ochronnych (zbita kurtka puchowa traci je niemal całkowicie!) i może negatywnie wpływać na wygląd wierzchniego ubrania. Kurtkę zimową najlepiej prać maksymalnie 2 – 3 razy w roku. Kiedy? Obowiązkowo po zakończeniu sezonu zimowego (zanim schowasz ją do szafy na letni odpoczynek) oraz w celu zlikwidowania zabrudzeń, które powstały podczas intensywnego użytkowania i nie da się ich usunąć na sucho / powierzchniowo.

Musisz wyprać kurtkę zimową? Podpowiadamy, jak się do tego zabrać, by uniknąć efektu zbitego wypełnienia oraz jak rozbić wypełnienie w kurtce, gdy podczas prania coś poszło nie po Twojej myśli.

Dlaczego kurtki zbijają się w praniu?

Wypełnienie kurtek zimowych może być naturalne (wypełnienie puchowe) lub sztuczne (wypełnienie syntetyczne, puch syntetyczny). Obydwa rodzaje wypełnienia mogą zbijać się w praniu. Co to znaczy? W wyniku oddziaływania na wypełnienie wody oraz niektórych środków piorących (przede wszystkim płynów zmiękczających) – zarówno puch naturalny, jak i puch syntetyczny tracą swoją objętość. Mokre wypełnienie staje się cięższe i może mocno do siebie przylegać, dając efekt sklejenia się lub właśnie zbicia.

Jak prać kurtki puchowe z puchem naturalnym i syntetycznym, by zbity puch w kurtce nie stał się częścią historii Twojego okrycia wierzchniego?

Jak zapobiec zniszczeniu się kurtki w praniu?

Kurtkę puchową należy prać zawsze zgodnie z instrukcją producenta – najważniejsze zalecenia powinny znajdować się na metce produktu. Jeżeli producent dopuszcza możliwość prania kurtki w pralce powinieneś/aś postępować zgodnie z zaleceniami m.in. w kwestii optymalnej temperatury prania (najczęściej maksymalnie 40 st.C) i programu prania.

Jak uprać kurtkę puchową, by zminimalizować ryzyko zbicia wypełnienia?

  • Pierz kurtkę oddzielnie – zarezerwuj bęben pralki tylko dla kurtki, towarzystwo innych ubrań i wynikająca z niego ciasnota podnoszą ryzyko zgniecenia i zbrylenia wypełnienia kurtki zimowej
  • Nie stosuj płynów zmiękczających – wystarczy delikatny środek piorący (najlepiej przeznaczony do prania puchu!), płyny zmiękczające otulają włókna kurtki i elementy jej wypełnienia, co sprzyja zbijaniu się puchu naturalnego i syntetycznego oraz obniżaniu parametrów użytkowych kurtki
  • Nie stosuj agresywnych odplamiaczy i wybielaczy – jeśli na kurtce są plamy trudne do usunięcia, zastosuj przed praniem odplamiające mydło galasowe
  • Przed praniem zapnij wszystkie zamki błyskawiczne i rzepy – unikniesz w ten sposób mechanicznych uszkodzeń kurtki i… pralki!

Domowy sposób na zapobieganie zbiciu wypełnienia kurtki w praniu? Z pewnością słyszałeś/aś o praniu kurtki z piłeczkami tenisowymi, których zadaniem jest rozbijanie puchu w trakcie prania. Metoda może się sprawdzić, ale wiąże się ze sporym ryzykiem uszkodzenia bębna pralki i awarii całego urządzenia. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest wypranie kurtki zgodnie z zaleceniami znajdującymi się na metce, a następnie suszenie kurtki w suszarce bębnowej.

Zbrylona kurtka puchowa w większości przypadków jest do uratowania! Jak rozbić puch w kurtce po praniu?

Zbity puch w kurtce po praniu - co zrobić?

Wyprałeś/aś i… kurtka puchowa po praniu jest zbita! Spokojnie! Puch naturalny i syntetyczny można rozbić ręcznie lub z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń: suszarki bębnowej lub pralko-suszarki.

Jak naprawić kurtkę puchową ręcznie?

Zbita kurtka po praniu? Możesz przywrócić jej dawny kształt i rozbić puch! Co zrobić, by naprawić kurtkę puchową ręcznie? Postępuj krok po kroku:

1. Suszarkę do ubrań postaw w ciepłym i przewiewnym miejscu – unikaj bezpośredniego sąsiedztwa kaloryfera lub innego źródła ciepła.
2. Rozepnij kurtkę.
3. Rozłóż kurtkę puchową na płasko – suszenie kurtki w pozycji wiszącej będzie skutkowało opadaniem mokrego puchu na dół kurtki i jeszcze mocniejsze zbijanie wypełnienia.
4. Po 4-5 godzinach delikatnie oklep kurtkę (w ten sposób będziesz rozbijać schnący puch), a następnie przewróć ją na drugą stronę.
5. Rozetrzyj dłońmi miejsca, w których puch zbił się w kulki, po czym lekko otrzep kurtkę.
6. Susz kurtkę do momentu całkowitego wyschnięcia, powtarzając co kilka godzin procedurę oklepywania, przewracania i strzepywania kurtki.

Kurtka puchowa może schnąć nawet 2-3 dni. Najczęściej nieco krócej schną kurtki z puchem syntetycznym, a nieco dłużej te wypełnione puchem naturalnym.

Jak rozbić puchy w kurce po praniu? Pozwól działać suszarce bębnowej!

Zdecydowanie łatwiejszym, mniej czasochłonnym i skuteczniejszym sposobem na rozbicie wypełnienia jest suszenie kurtki puchowej w suszarce bębnowej. Jak rozbić puch w kurtce po praniu? Wystarczy włożyć kurtkę do suszarki, wybrać odpowiedni program (najlepiej do delikatnych tkanin) i dać szansę ciepłemu powietrzu. W całym cyklu suszenia ciepłe powietrze będzie efektywnie przenikać przez wszystkie warstwy Twojej kurtki, dzięki czemu dogłębnie ją osuszy i wzbije puch, przywracając mu jego wyjściową formę. Kurtka odzyska swoją objętość, kształt i funkcjonalność. Będzie również wyraźnie odświeżona!

Z przyjemnością informujemy, że suszarki Bosch doskonale radzą sobie z kurtkami zimowymi. Sprawdź możliwości najnowocześniejszych suszarek z pompami ciepła oraz ekonomicznych pralko-suszarek. To rozwiązania, które optymalizują obowiązki związane z praniem i suszeniem nawet tych najbardziej wymagających elementów Twojej garderoby!