[global.common.btn.skiptocontent]
Sprzęt Gospodarstwa Domowego
Zaloguj się / Zarejestruj się

Nowoczesne okapy kuchenne – jakie mają możliwości?

Okap kuchenny stał się już standardowym elementem wyposażenia większości kuchni. Dzięki innowacyjnym technologiom, nowoczesne okapy są nie tylko funkcjonalne, ale również atrakcyjne wizualnie. Jakie możliwości mają nowoczesne okapy kuchenne i na jaki model warto się zdecydować? Podpowiemy w artykule.

Okap kuchenny – rodzaje

Urządzenie jest niezbędne, aby usuwać z pomieszczenia opary i szkodliwe gazy, takie jak tlenek węgla, oraz nieprzyjemne zapachy, w tym spalonego mięsa. Zapewnia odpowiednią jakość powietrza, dlatego jego stosowanie jest polecane w każdym pomieszczeniu, w którym przygotowywane są potrawy.

W ofercie Bosch dostępne są różne modele:

działające w ramach zamkniętego obiegu (recyrkulacji) – nie są połączone z szybem kominowym, dlatego po przefiltrowaniu oczyszczone powietrze wraca do kuchni; w takich urządzeniach kluczowe znaczenie mają filtry węglowe, które pochłaniają aromaty, a także filtry przeciwtłuszczowe,
zintegrowane z kanałem wentylacyjnym – sprzęty zasysają powietrze wraz z zanieczyszczeniami, parą wodną oraz zapachami powstałymi podczas gotowania i odprowadzają je na zewnątrz.

Wybór określonego rozwiązania opiera się na dostępie do przewodów kominowych – jeśli okap znajduje się daleko od nich, w sytuacji, gdy na przykład zastosowano wyspę, warto zdecydować się na zamknięty obieg, czyli pochłaniacz. W innych sytuacjach można zastosować wyciąg kuchenny.

Na co zwrócić uwagę, kupując okap?

Należy uwzględnić kilka czynników. Wśród nich znajduje się wydajność urządzenia. By wyznaczyć ten parametr, powierzchnię pomieszczenia należy przemnożyć przez jego wysokość i pomnożyć przez liczbę określającą, ile razy w ciągu godziny powietrze musi zostać przefiltrowane – najczęściej jest to 6. W sytuacji, gdy w domu lub mieszkaniu jest aneks, trzeba uwzględnić kubaturę zarówno kuchni, jak i salonu.

Powierzchnia wpływa na rodzaj sprzętu, jaki powinno się wybrać. Gdy jest duża, warto zdecydować się na okap wyspowy sufitowy czy kominowy, natomiast w niewielkim pomieszczeniu sprawdzi się podszafkowy.

Kupując wyciąg albo pochłaniacz kuchenny marki Bosch należy również wziąć pod uwagę:

głośność podczas pracy – im mniejsza, tym większy komfort użytkowania, szczególnie gdy kuchnia jest otwarta na salon; optymalna wartość to 55-60 dB, przy czym wyciągi są cichsze niż pochłaniacze; na poziom hałasu wpływa rodzaj zastosowanych rur odprowadzających powietrze – gdy są gładkie, głośność jest znacznie niższa w porównaniu do spiralnych,
wymiary urządzenia – szerokość powinna wynosić minimum tyle, ile ma kuchenka albo płyta grzewcza (nie dotyczy to jedynie wyciągów w kształcie tuby); w przypadku okapów kominowych wartość ta standardowo wynosi 60 lub 90 cm, wyspowych 40, 60 bądź 120 cm, a szufladowych 60 cm.

Duże znaczenie ma również rodzaj sterowania – może być mechaniczne (suwaki i przyciski) bądź elektroniczne (panel dotykowy). Rozwiązanie warto dobrać pod kątem indywidualnych preferencji.

Nowoczesne funkcje w okapie kuchennym

Podczas korzystania z okapu kuchennego ważne znaczenie ma wygoda użytkowania. W urządzeniach marki Bosch jest ona zapewniona dzięki:

regulacji intensywności pracy – poza standardowymi opcjami dostępne są tryby intensywne, przeznaczone do usuwania oparów podczas długotrwałego gotowania, na przykład w okresie przedświątecznym,
sensorom zapachu i pary – czujnik PerfectAir monitoruje stan powietrza podczas gotowania i automatycznie reguluje moc, aby skutecznie likwidować opary oraz redukować poziom hałasu; po zakończeniu korzystania z kuchenki wentylator pracuje tak długo, aż powietrze zostanie całkowicie oczyszczone.

Przydatne, szczególnie w małych, ciemnych pomieszczeniach, jest dodatkowe oświetlenie. Zastosowanie LEDów ogranicza rachunki ponoszone za prąd, a komfort wzrasta dzięki możliwości samoistnego włączania żarówek LED w momencie rozpoczęcia pracy.

Typy okapów ze względu na montaż

W ofercie Bosch znajdują się urządzenia, które umożliwiają dopasowanie do warunków technicznych, w tym pod kątem dostępu do kanałów wentylacyjnych oraz aranżacji. Każdy sprzęt odznacza się doskonałymi parametrami, zapewniając wysoką wydajność, cichą pracę oraz bogactwo dodatkowych funkcji.

Można nabyć okap kuchenny:

kominowy, inaczej przyścienny – wyposażony w długi kanał, który zawiera rurę łączącą urządzenie z szybem wentylacyjnym; dostępne są modele standardowe, w kształcie litery T, a także skośne, okrągłe czy prostokątne,
wyspowy – okap wolnowiszący, mocowany do sufitu w kuchni; wymaga zastosowania dodatkowego otworu wentylacyjnego,
szufladowy, inaczej teleskopowy – przeznaczony do zabudowy; przednia część jest wysuwana,
wysepkowy – całkowicie wbudowany w górną szafkę, jest mało widoczny i nie zajmuje wiele miejsca, dlatego często stosuje się go w niewielkich kuchniach,
podszafkowy – może być zamontowany nie tylko pod szafką, ale również bezpośrednio na ścianie,
blatowy – jedynym widocznym elementem jest mechanizm pozwalający na sterowanie urządzeniem dotykowo bądź za pomocą pilota.

Dostępne są sprzęty bardzo okazałe, wyróżniające się nowoczesnym wzornictwem, które stanowią dodatkowy element dekoracyjny, jak również modele niewidoczne, możliwe do ukrycia w ramach zabudowy.

Zapoznaj się z ofertą wydajnych okapów kuchennych marki Bosch.

Okap blatowy – wyciąg zintegrowany z płytą

Ciekawym rozwiązaniem oferowanym przez markę Bosch jest płyta zintegrowana z wyciągiem. Urządzenie zapewnia automatyzację oczyszczania powietrza, w tym poprzez:

• natychmiastowe odprowadzanie pary po rozgrzaniu płyty – funkcja AutoOn,
• możliwość połączenia dwóch stref podczas gotowania w dużych naczyniach i dopasowanie parametrów pracy okapu do wymogów z tym związanych.

Sprzęt jest przydatny na przykład wówczas, gdy płyta znajduje się pod oknem – zapobiega to jego parowaniu. Wyciąg może pracować w trybie otwartym. Zróżnicowana szerokość (60, 70 bądź 80 cm) pozwala na dopasowanie do małych oraz większych kuchni.