[global.common.btn.skiptocontent]
Sprzęt Gospodarstwa Domowego
Zaloguj się / Zarejestruj się

Wyciskarka wolnoobrotowa – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Zdrowe, świeżo wyciśnięte we własnej kuchni soki to jedne z najlepszych i najbardziej wartościowych źródeł witamin i minerałów, z których możemy korzystać. W ich przygotowaniu pomocna jest dobrej jakości wyciskarka. Jak działa wyciskarka wolnoobrotowa i na co zwrócić uwagę, wybierając konkretny model?

Jak działa wyciskarka wolnoobrotowa?

Wyciskarka wolnoobrotowa wyciska składniki z niewielką prędkością i bez generowania ciepła. Powoli (od 40 do 80 obrotów na minutę) miażdżąc owoce i warzywa za pomocą specjalnego wału ślimakowego, wyciska z nich sok z najwyższą zawartością cennych składników odżywczych. Podczas tego miażdżenia nie dochodzi do nadmiernego napowietrzenia. Wyciskanie wolnoobrotowe pomaga utrzymać naturalną barwę zgniatanych owoców czy warzyw.

Nie wszystkie warzywa i owoce wrzucane do wyciskarki wolnoobrotowej muszą być obierane ze skórki. Te, które zjadamy ze skórką (jabłka, gruszki, śliwki, marchewki, buraki, ogórki…) możemy wyciskać bez obierania – wystarczy je starannie umyć. W przypadku bananów, kiwi czy cytrusów zdania są podzielone, choć wyciskarka wolnoobrotowa z mocnym silnikiem bez problemu sobie z ich skórkami poradzi. Sprawdza się ona bowiem przy wszelkiego rodzaju warzywach i owocach, w tym również liściastych, z którymi nie radzą sobie sokowirówki.

Do wyciskarki wolnoobrotowej trafić mogą także owoce z pestkami (np. arbuzy i jabłka) oraz z szypułkami (np. truskawki) czy ogonkami (wiśnie, porzeczki, winogrona). Bez względu na to, czy wolisz wyciskać owoce dokładnie oczyszczone, czy z całym dobrodziejstwem inwentarza, najważniejsze jest to, żeby były wymyte i wolne od nawozów.

Wyciskarka wolnoobrotowa doskonale radzi sobie z warzywami liściastymi.

Czym się różni sokowirówka od wyciskarki wolnoobrotowej?

Masz problem z decyzją i nie wiesz, czy zdecydować się na sokowirówkę, czy na wyciskarkę wolnoobrotową? Oto najważniejsze różnice między tymi urządzeniami:

• Sokowirówka pracuje na wysokich obrotach, a wyciskarka – na niskich.
• Sokowirówka rozdrabnia owoce i warzywa za pomocą ostrzy umieszczonych na dnie obrotowego kosza sitkowego, a wyciskarka miażdży je za pomocą wałka ślimakowego – w obu przypadkach sok jest oddzielany od pulpy, ale w przypadku wyciskarki wolnoobrotowej więcej pulpy trafia do soku, dlatego może on być gęstszy i bardziej esencjonalny.
• Sokowirówka ma większą tendencję do napowietrzania soku.
• Powolne miażdżenie składników w wyciskarce wolnoobrotowej powoduje równie powolny rozkład włókien roślinnych i większe nasycenie soku minerałami i enzymami. Sok ma także bardziej naturalny smak i bardziej wyrazisty kolor.

Przekonanie o tym, że sokowirówka powoduje nadmierne nagrzewanie się soku jest fałszywe. Ani sokowirówka, ani i wyciskarka niskoobrotowa nie powodują nagrzewania się soku, a co za tym idzie – strat witaminowo-mineralnych.

Pexels Sok warzywno-owocowy. Buraki i ogórki możemy wyciskać bez obierania

Wyciskarka wolnoobrotowa – na co zwrócić uwagę?

Wybierając nowoczesną wyciskarkę wolnoobrotową należy zwrócić uwagę na:

Moc silnika, regulację mocy, tempo obrotów – cichy, ale mocny silnik gwarantuje niebywale wysoką wydajność podczas pracy i zaskakująco niewielką emisję hałasu, nawet w przypadku przetwarzania mrożonych owoców lub twardych warzyw. Dzięki regulacji mocy, tempa obrotów oraz sitek o różnych rozmiarach otworów, wyciskarki wolnoobrotowe umożliwiają przygotowanie zdrowych soków i koktajli zarówno w postaci przecierowej, jak i klarownej.
Materiał wykonania i rodzaj ślimaka. To ważne, żeby wszystkie elementy plastikowe, które mogą mieć kontakt z żywnością, nie zawierały BPA. Dzięki tworzywom wolnym od BPA przygotowywanie soków jest zdrowe, bezpieczne i wygodne. Ślimak, czyli śruba obrotowa zwana też wałem miażdżącym powinna być bardzo wytrzymała (np. wykonana z Tritanu).
Łatwość czyszczenia i dodatkowe funkcje. Możliwość rozłożenia wyciskarki i umycia jej elementów pod bieżącą wodą lub w zmywarce, gwarantują, że urządzenie zawsze będzie higienicznie czyste.

Godna uwagi jest wyciskarka wolnoobrotowa Bosch, która dodatkowo wyposażona jest nawet w trzy odrębne filtry: drobny i gruby z różnymi wielkościami otworów oraz typu sorbet do mrożonych owoców.

Wyciskarka wolnoobrotowa – czy warto?

Jeśli w diecie Twojej rodziny stale obecne są soki i smoothie, warto zdecydować się na nowoczesna wyciskarkę wolnoobrotową. Dzięki niej przez cały rok ma się dostęp do tego, co najwartościowsze w owocach i warzywach – także mrożonych i serwowanych jesienią i zimą. Wyciskarka pracująca na niskich obrotach to:

• łatwość przygotowania soku/smoothie o preferowanej konsystencji,
• możliwość zachowania w sokach/smoothie wszystkich składników odżywczych,
• możliwość wyciśnięcia znacznie więcej zdrowego soku, niż w przypadku tradycyjnych wyciskarek i to w krótszym czasie.

Wyciskarka wolnoobrotowa jest zdecydowanie bardziej uniwersalna niż sokowirówka. Jest w stanie poradzić sobie ze znacznie większą liczbą produktów, m.in. zielonymi warzywami liściastymi oraz owocami jagodowymi. Dodatkowo wyciskarkom firmy Bosch towarzyszy aplikacja z przepisami na soki, koktajle, zupy, sorbety i wiele innych dań, które są zarówno zdrowe, jak i bardzo smaczne.

Dojrzały arbuz pełen soku. Możemy go wrzucić do wyciskarki wolnooobrotowej razem z pestkami.