[global.common.btn.skiptocontent]
Sprzęt Gospodarstwa Domowego
Zaloguj się / Zarejestruj się

Sprzęty kuchenne do zabudowy – w co warto zainwestować?

Kuchnia z beżowymi krzesłami i stołem o prawej stronie oraz beżową zabudową ze sprzętem AGD na środku i oświetlonym zlewem i czarną płytą po lewej stronie.

Zabudowane sprzęty AGD to w dzisiejszych czasach popularne rozwiązanie, które pozwala uzyskać spójny i harmonijny efekt całego wnętrza. Tego typu zabudowa kuchni ma oczywiście liczne zalety, ale również wady. Dowiedz się, które sprzęty AGD warto kupić w wersji do zabudowy, a które lepiej sprawdzą się w klasycznej, wolnostojącej formie.

Zalety AGD do zabudowy

Jeśli mówimy o zabudowie sprzętów AGD w kuchni, mamy na myśli schowanie go za specjalnie przygotowanymi frontami kuchennymi w taki sposób, aby całość tworzyła zgraną, estetyczną konstrukcję. Sprzęt gospodarstwa domowego do zabudowy posiada jeszcze inne niekwestionowane zalety, dzięki którym coraz więcej klientów decyduje się na wybór tego rodzaju wyposażenia kuchni.

Wśród podstawowych zalet sprzętów AGD do zabudowy możemy wyróżnić między innymi:

  • wysoką estetykę kuchni
  • możliwość stworzenia unikalnego designu kuchni
  • bezpieczeństwo użytkowania (na przykład umiejscowienie piekarnika na wygodnym poziomie)
  • łatwiejsze utrzymanie czystości, szybsze sprzątanie (nie ma szczelin, gdzie może schować się brud)
  • swobodę aranżacji

Główną zaletą AGD do zabudowy jest oczywiście estetyka i swoboda aranżacji kuchni: wkomponowanie lodówki, kuchenki czy zmywarki we współgrający, dopełniający się układ brzmi jak idealny scenariusz. Ponadto umiejscowienie piekarnika na wyższym poziomie wpływa na bezpieczeństwo – przede wszystkim dzieci.

Wady AGD do zabudowy

Niestety, sprzęty gospodarstwa domowego do zabudowy mają też kilka wad, z powodu których niektórzy nie decydują się na takie rozwiązanie. Być może nie przesłaniają one zalet, które wymieniliśmy powyżej, jednak do pewnego stopnia czynią użytkowanie takiego AGD problematycznym.

Do najczęściej wymienianych wad AGD do zabudowy można zaliczyć między innymi:

  • większy koszt zakupu i montażu
  • wybór i dopasowanie odpowiednich mebli
  • mniejsza pojemność, potrzeba większej przestrzeni
  • problematyczna naprawa
  • konieczność zapewnienia odpowiedniej wentylacji poszczególnych sprzętów AGD

Widać więc, że AGD do zabudowy to swego rodzaju inwestycja oraz zobowiązanie. Rozwiązanie takie będzie nas kosztować więcej, montaż (a wcześniej dobranie odpowiednich mebli) zajmie też zapewne niemało czasu. Dochodzą do tego komplikacje z ewentualnym serwisowaniem, gdyż trzeba będzie najpierw zdjąć zabudowę zepsutego sprzętu AGD.

Jasnobrązowa zabudowa kuchni z piekarnikiem, wolnostojącą białą lodówką w lewym rogu oraz przyborami kuchennymi na blacie.

Najpopularniejsze sprzęty kuchenne do zabudowy

Jaki sprzęt AGD do zabudowy jest dostępny na rynku? Właściwie każdy z tych o większych gabarytach, ale nie tylko.

Najpopularniejsze sprzęty AGD do zabudowy to:

  • lodówka
  • zmywarka
  • piekarnik
  • okap
  • płyta grzewcza
  • kuchenka mikrofalowa

Spotkać też można mniejszy sprzęt przeznaczony do zabudowy, na przykład ekspres.

W ofercie niektórych producentów katalog sprzętów AGD do zabudowy jest naprawdę rozbudowany. Taką szeroką ofertą może pochwalić się Bosch, który zapewnia swoim klientom szeroki pole do popisu.

Sprawdź katalog Bosch sprzętów AGD do zabudowy: https://www.bosch-home.pl/produkty

W które AGD do zabudowy warto zainwestować?

Sprzęt AGD do zabudowy do ciekawe rozwiązanie, ale przecież nie obowiązkowe. Warto myśleć realistycznie – być może do mniejszych kuchni sprzęt wolnostojący będzie lepszym rozwiązaniem. Każdy przypadek trzeba więc rozpatrywać indywidualnie.

Dlatego zanim zdecydujesz się na zakup sprzętu AGD do zabudowy, dokładnie przestudiuj swoje plany zarówno pod kątem budżetu, którym dysponujesz, jak i pod kątem rezultatu, który chcesz osiągnąć. Często bywa tak, że delikatne zmiany w aranżacji mogą znacznie wpłynąć na wysokość środków, które trzeba zainwestować, dlatego nie wahaj się eksperymentować. Na poziomie planów to jeszcze nic nie kosztuje.

W zaplanowaniu idealnej kuchni pomoże Ci poradnik Bosch: https://www.bosch-home.pl/poznaj-marke-bosch/jak-zaplanowac-idealna-kuchnie

Biało-szara zabudowa jasnej kuchni z lodówką w centralnym miejscu, kuchenką na drugim planie i białymi szafkami ze srebrnymi rączkami.

Na co zwrócić uwagę wybierając AGD do zabudowy?

Podsumowując, przy wyborze AGD do zabudowy należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. W pierwszej kolejności na spójny wygląd, ale też na prostotę serwisowania oraz zakres funkcji danego sprzętu. Nie mniej ważna będzie decyzja o wyglądzie samej zabudowy, ale to już kwestia indywidualnych upodobań estetycznych.

Ponadto musimy liczyć się ze wszystkimi niedogodnościami, jakie mogą pojawić się w trakcie użytkowania zabudowanego sprzętu. Krótko mówiąc, estetyczny wygląd kuchni może być okupiony na przykład trudniejszym serwisowaniem sprzętu.