[global.common.btn.skiptocontent]
Sprzęt Gospodarstwa Domowego
Zaloguj się / Zarejestruj się

Nowoczesna płyta gazowa – przydatne funkcje

Interesuje Cię płyta gazowa do zabudowy? Sprawdź, jakie funkcjonalne rozwiązania ona oferuje.

Płyty gazowe są doceniane za estetyczny wygląd i dużą funkcjonalność. Sprawdzą się one praktycznie w każdej kuchni, o czym decyduje uniwersalny design oraz kolorystyka. Jakie funkcje powinny mieć tego typu sprzęty? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Czym są płyty gazowe?

Chcesz szybko i wygodnie przyrządzać potrawy? Zamiast tradycyjnej kuchenki marzy Ci się estetyczny sprzęt, który będzie się świetnie komponował z pozostałym elementami wyposażenia kuchni? W takim razie płyta gazowa to urządzenie, które powinno Cię zainteresować.

Z czego się ona składa? Podstawowe elementy to palniki, które pozwalają na podtrzymywanie płomieni. Płyty gazowe zwykle mają od 1 do 4 palników, choć spotykane są modele z pięcioma, a nawet sześcioma palnikami. Pod tym kątem możesz swobodnie dobrać urządzenie, kierując się liczbą domowników oraz częstotliwością gotowania.

W przypadku kilkuosobowej rodziny przydadzą się:

jeden duży palnik, przeznaczony na przykład na patelnię, którego moc dochodzi do 3–4 kW – nierzadko jest on zbudowany z podwójnej, a nawet potrójnej korony, czyli wieńca płomienia, co umożliwia szybkie podgrzewanie potraw,
dwa standardowe, oferujące umiarkowane grzanie – ich moc nie przekracza 2 kW,
jeden mały, oszczędny, o mocy do 1 kW.

Płyta gazowa składa się ponadto z:

rusztu, na którym ustawia się naczynia,
płyty podpalnikowej – jest ona wykonana z hartowanego szkła, co zapewnia wytrzymałość i odporność na wysokie temperatury,
iskrowników umieszczonych pod płytą, które pełnią funkcje zapalarek gazu,
termopary – odpowiada ona za regulację zaworu gazu, stanowiąc zabezpieczenie przed przedostawaniem się oparów do pomieszczeń.

Płyty gazowe do zabudowy potrzebują do zasilania gazu ziemnego albo propanu-butanu z butli. Paliwo przez specjalne dysze dociera do palnika. Dzięki spalaniu gazu możliwe jest uzyskanie ciepła niezbędnego do podgrzewania potraw.

Takie sprzęty są przeznaczone w zasadzie do każdej kuchni – na przykład płyta gazowa Bosch jest dostępna w zróżnicowanych kolorach (czarny, biały, szary) oraz wymiarach (od 30 do 90 cm). Za jej pomocą możesz nie tylko podgrzewać jedzenie, ale również je podpiekać czy opalać.

Zalety płyt gazowych

Płyta gazowa do zabudowy to korzystne pod wieloma względami rozwiązanie. Jej użytkowanie zapewnia:

wysoką ekonomikę, o czym decyduje niewielkie zużycie gazu, nawet w trakcie intensywnej eksploatacji – nie trzeba ponosić sporych kosztów energii elektrycznej,
dużą efektywność podczas gotowania– szybko i wygodnie wyregulujesz płomień, a co za tym idzie, również temperaturę na palniku, dopasowując ją do rozmiaru garnka oraz ilości znajdującego się w nim jedzenia,
komfort w trakcie codziennej pracy – stabilny ruszt jest w stanie utrzymać nawet te garnki, które są bardzo ciężkie lub mają okrągłe dno,
możliwość przyrządzania potraw także wtedy, gdy zabrakło prądu.

Dużą zaletą jest też to, że za pomocą takich płyt możesz przygotowywać spore ilości jedzenia w tym samym czasie. Ma to istotne znaczenie na przykład wówczas, gdy często organizujesz imprezy rodzinne, a także w trakcie rodzinnych świąt.

Płyty gazowe do zabudowy są ponadto estetyczne. Łatwo wkomponujesz je w aranżację kuchni, gdzie staną się jedną z najważniejszych ozdób, która będzie przyciągać uwagę domowników oraz gości.

Jakie funkcje powinna mieć płyta gazowa?

Jeśli interesują Cię funkcjonalne i wydajne sprzęty służące do przyrządzania potraw, warto wybrać płyty gazowe Bosch. Wyposażono je w wiele przydatnych rozwiązań i systemów, które ułatwiają codzienną obsługę, sprawiając, że gotowanie staje się przyjemnością. Dotyczy to:

regulacji płomieni FlameSelect na dziewięciostopniowej skali, co pozwala szybko dopasować poziom mocy do bieżących potrzeb – dzięki temu bez problemu wykonasz każde zadanie i nie ma tutaj znaczenia, czy smażysz, czy gotujesz na wolnym ogniu,
zapalarki elektrycznej zintegrowanej w pokrętłach, umożliwiającej zapalanie jedną ręką – jest to wygodne na przykład wówczas, gdy w drugiej ręce trzymasz patelnię lub garnek,
jednego głównego wyłącznika dla wszystkich palników – takie rozwiązanie przyda się między innymi wtedy, gdy w trakcie przyrządzania potraw nagle zadzwoni telefon albo będziesz miał niespodziewaną wizytę gości.

Niezwykle funkcjonalne są pokrętła mieczykowe – łatwo je chwycisz i sprawnie wyregulujesz za ich pośrednictwem moc płomienia. Są one precyzyjnie oznaczone, co eliminuje ryzyko ewentualnej pomyłki i niepotrzebnego włączenia któregoś z palników.

Co jeszcze oferuje płyta gazowa do zabudowy Bosch? Łatwość utrzymania w czystości – służą do tego dzielone, żeliwne ruszty, które wygodnie umyjesz płynem do mycia naczyń. Wysoki poziom bezpieczeństwa zapewnia termoelektryczny wyłącznik, który odcina dopływ gazu w momencie, gdy płomień zgaśnie. Dodatkową zaletą jest to, że płyta do montażu może zostać umieszczona zarówno na blacie, jak i równo z nim.

W niektórych urządzeniach dostępny jest ponadto palnik wok z podwójnym płomieniem – ułatwia on równomierne gotowanie oraz smażenie bez ryzyka przypalenia czy utraty substancji odżywczych. Za jego pomocą przyrządzisz na przykład dania kuchni azjatyckiej.

Już wiesz, dlaczego płyta gazowa Bosch to dobry wybór. Dzięki temu, że jej użytkowanie jest komfortowe, pozwoli Ci ona nie tylko szybko przygotowywać smaczne potrawy, ale również zachęci do eksperymentowania w kuchni.

Źródła:
https://www.mgprojekt.com.pl/blog/plyta-gazowa/#plyta-gazowa-jak-dziala-i-z-czego-jest-zbudowana
https://www.kernau.com/artykuly/plyta-gazowa-zalety-i-wady.html
https://www.nn.pl/blog/posts/2020/plyta-gazowa-jak-ja-zamontowac-porady.html
https://muratordom.pl/wnetrza/kuchnia/plyta-gazowa-dla-kazdego-na-co-zwrocic-uwage-przy-wyborze-plyty-aa-VdvQ-QahK-EWDZ.html