[global.common.btn.skiptocontent]
Sprzęt Gospodarstwa Domowego
Zaloguj się / Zarejestruj się

Dlaczego warto postawić na płytę indukcyjną z pochłaniaczem?

Dlaczego warto postawić na płytę indukcyjną z pochłaniaczem?

Płyta indukcyjna zintegrowana z wyciągiem to nowoczesne rozwiązanie, które zastępuje tradycyjny okap. Sprawdź, dlaczego warto ją wybrać.

W niemal każdej kuchni obowiązkowym elementem wyposażenia jest okap kuchenny. Nie jest to jednak jedyne możliwe urządzenie, które pochłania opary powstające w czasie gotowania. Obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszy się płyta indukcyjna zintegrowana z wyciągiem. Jak działa to nowoczesne rozwiązanie i dlaczego warto rozważyć jego zakup?

Jak działa płyta indukcyjna z pochłaniaczem?

Kuchenki gazowe oraz płyty ceramiczne coraz częściej są zastępowane przez płyty indukcyjne. Zachęcają nas szybszym działaniem, energooszczędnością czy bezpieczeństwem.

Wewnątrz płyty indukcyjnej znajdziemy siatkę obwodów elektrycznych. Gdy stawiamy na niej naczynie, pod płytą wytwarza się pole magnetyczne, dzięki czemu w naczyniu powstają prądy wirowe. Naczynie nagrzewa się i dzięki temu można w nim gotować. Nagrzewana jest tylko powierzchnia, do której przylega garnek czy patelnia, a więc nie ma szans na poparzenia. Aby płyta zadziałała pod danym naczyniem, musi ono być wykonane z metalu ferromagnetycznego.

Z czasem zaczęto produkować płyty indukcyjne z coraz to nowymi funkcjami i łączyć je z innymi sprzętami, np. z okapem. To doskonałe rozwiązanie dla tych z nas, którzy lubią zintegrowane rozwiązania i wielofunkcyjne urządzenia.

Tzw. okap blatowy zastępuje tradycyjny sprzęt, który musieliśmy zawiesić nad kuchenką i który najczęściej zajmował dużo miejsca. Cała instalacja znajduje się w dolnej części zabudowy, dzięki czemu zyskujemy dodatkowe miejsce na funkcjonalną szafkę. Tradycyjne okapy należało podłączać do wentylacji. W tym przypadku nie jest to koniecznie, ponieważ okap blatowy pochłania zapachy, przepuszcza powietrze przez filtry i wypuszcza je oczyszczone z powrotem do obiegu.

Pochłaniacz działa zależnie od pracy płyty, więc nie ma mowy o zbędnym marnowaniu energii. W niektórych modelach moc oraz intensywność pracy ustawiamy sami. Istnieją również takie modele, które same „dostosowują się” do naszych potrzeb. Okap blatowy cechuje również wysoka skuteczność – dzięki temu, że znajduje się tuż obok garnka czy patelni, pochłania zapachy od razu. To z kolei oznacza, że przestajemy się martwić, że nasze włosy czy ubrania będą pachnieć jedzeniem, które gotowaliśmy.

Sprawdź naszą ofertę innowacyjnych płyt indukcyjnych zintegrowanych z wyciągiem

Kiedy warto wybrać płytę indukcyjną z pochłaniaczem?

Ten rodzaj płyty indukcyjnej jest rozwiązaniem tak naprawdę dla każdego, ale niektórzy z nas szczególnie powinni się nad nią zastanowić. Jeśli mamy niewielki metraż i każdy centymetr ma dla nas znaczenie, indukcja z pochłaniaczem pozwoli zaoszczędzić miejsce, w którym możemy umieścić dodatkową szafkę, np. na przyprawy czy naczynia.

Posiadacze wyspy również mogliby skłonić się ku wielofunkcyjnemu urządzeniu, ponieważ okap wyspowy zasłania widok na salon i choć może wyglądać estetycznie, nie zawsze jest to pożądany element wystroju.

Indukcję z pochłaniaczem szczególnie docenią miłośnicy minimalizmu oraz kompaktowych urządzeń, które łączą w sobie wiele przydatnych funkcji. Nowoczesny design sprawia, że sprzęt ten będzie pasował do niemal każdego wnętrza. Przy projekcie wymarzonej kuchni nie musimy też brać pod uwagę wysokości pomieszczenia.

Zalety płyty indukcyjnej z pochłaniaczem

Do największych zalet posiadania płyty indukcyjnej z pochłaniaczem przede wszystkim trzeba zaliczyć oszczędność miejsca. Ponadto urządzenie generuje znacznie mniejszy hałas w porównaniu do tradycyjnego okapu.

Indukcja z pochłaniaczem pozwala zaoszczędzić energię, a tym samym pieniądze, ponieważ działa szybciej, a to dzięki temu, że jest bliżej źródła zapachu. Precyzyjnie wychwytuje opary, które nie wychodzą poza kuchnię ani na nasze ubrania czy ciało (przypomnijmy sobie ostatnie smażenie ryby i powiedzmy, że nie jest to przydatna funkcja!).

Dużym atutem jest również samodzielne sterowanie poziomem mocy, dzięki czemu sami wybieramy, czy potrzebujemy akurat mocniejszego pochłaniania, czy mniejszego.

Płyta indukcyjna z pochłaniaczem ma minimalistyczny design, a to oznacza, że wpasuje się w niemal każde wnętrze, niezależnie od wybranego stylu aranżacji. Spędzamy w kuchni często wiele godzin, warto więc zadbać, aby sprzęty, z których najczęściej korzystamy, były nie tylko funkcjonalne, ale też przyciągające oko i estetyczne. Czerń płyty indukcyjnej jest na tyle uniwersalna, że wystarczy dorzucić kilka czarnych dodatków, np. baterię do zlewu czy reling, by stworzyć spójną całość.

Płyty indukcyjne Bosch dają również możliwość połączenia dwóch płyt grzewczych w jedną, gdy zajdzie taka potrzeba. Być może na co dzień nie będzie to niezbędna funkcja, ale na pewno docenimy ją w momencie, gdy będziemy musieli ugotować dużą ilość wody naraz albo będziemy przygotowywać potrawę dla wielu osób, np. bigos na święta albo rosół na niedzielę.

Nowoczesna płyta zintegrowana z wyciągiem – przydatne funkcje

W nowoczesnych płytach indukcyjnych Bosch kryje się wiele przydatnych funkcji, które ułatwiają gotowanie i umilają czas na nim spędzony. Przyjrzyjmy się im.

  • DirectSelect to intuicyjny, dotykowy panel sterowania, dzięki któremu można szybko i bardzo łatwo wybrać strefę gotowania oraz dokładny poziom mocy.
  • CombiZone przyda nam się szczególnie wtedy, kiedy jedna okrągła strefa gotowania nam nie wystarcza i potrzebujemy większej, na duży garnek. CombiZone pozwala połączyć dwie strefy w jedną, dzięki czemu zyskujemy możliwość gotowania w znacznie większych naczyniach niż tradycyjne.
  • AutoOn to doskonałe rozwiązanie dla zapominalskich – automatycznie włącza wentylację zaraz po włączeniu płyty. Można również ręcznie włączyć wyciąg, ale jeśli nam się zapomni – płyta będzie pamiętać za nas.
  • PowerBoost – klikamy, a płyta zaczyna grzać w ultraszybkim tempie. To dobre rozwiązanie, gdy musimy zagotować bardzo dużą ilość wody naraz. Dzięki tej funkcji przyspieszamy podgrzewanie płyty nawet o 35%.
  • Wskaźnik zużycia energii wskazuje całkowite zużycie energii, które nastąpiło podczas ostatniego gotowania na danej płycie grzewczej.
  • Timer – wyłącza wybrane pole grzewcze po upłynięciu nastawionego czasu gotowania.
  • Zabezpieczenie przed uruchomieniem przez dzieci blokuje dotykowy panel sterowania przed niepożądanym włączeniem/wyłączeniem lub zmianą ustawień przez malutkie rączki.

Jak zamontować płytę indukcyjną z pochłaniaczem?

Przed zabraniem się do samodzielnego montażu płyty indukcyjnej z pochłaniaczem należy dokładnie przeczytać instrukcję i zapoznać się z filmikami instruktażowymi przygotowanymi przez producenta, np. tym.

Płytę indukcyjną montujemy na blacie kuchennym tak samo jak standardową płytę, różnica jest wyłącznie w montażu pochłaniacza. W pierwszej kolejności musimy zastanowić się, w jakim trybie będzie działać nasz okap zintegrowany z płytą. Do wyboru mamy dwa tryby – tryb pochłaniacza oraz tryb wyciągu.

Tryb pochłaniacza pozostaje obiegiem niejako zamkniętym, więc montaż nie powinien sprawiać większych trudności. Najważniejszą rolę będą odgrywać tutaj dobrze zamontowane filtry, które będą pochłaniać powietrze i „oddawać” je oczyszczone. Niezbędne rury zostają umieszczone w szafce pod sprzętem i można je sprytnie ukryć, więc nie będą zajmowały nadprogramowego miejsca.

Jeśli zdecydujemy, że nasz okap będzie pracował w trybie wyciągu, opary będą musiały mieć swoje ujście – rury powinny wówczas być poprowadzone albo na zewnątrz, albo do ciągu wentylacyjnego. Jeśli wybierzemy pierwsze rozwiązanie, musimy pamiętać, że ujście najpewniej będzie pod szafką, a więc musimy zadbać o odpowiednią zabudowę, aby powietrze nie ulatywało nam na nogi.

Płyta indukcyjna z wbudowanym okapem jest rozwiązaniem na miarę nowoczesnej kuchni. Zwraca miejsce, jest energooszczędna i pasuje do każdego wnętrza. Wybierając ten rodzaj płyty, zyskujemy innowacyjny sprzęt dopasowany do naszych potrzeb, ułatwiający gotowanie i umilający czas spędzony w kuchni.