[global.common.btn.skiptocontent]
Sprzęt Gospodarstwa Domowego
Zaloguj się / Zarejestruj się

Czym powinna charakteryzować się dobra sokowirówka?

Młoda kobieta pije sok pomarańczowy przygotowany w sokowirówce

Dobra sokowirówka – czym powinna się wyróżniać?

Świeże soki to doskonałe źródło witamin. Do ich przygotowania potrzebna jest jednak dobra sokowirówka. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy jej zakupie.

Sokowirówka to doskonałe rozwiązanie, gdy chcesz wprowadzić do swojej diety więcej owoców i warzyw. Na co jednak zwrócić uwagę przy jej wyborze, by odpowiednio spełniała swoje zadanie?

Rodzaje soków, czyli do czego ma służyć nasza sokowirówka?

Sokowirówka to urządzenie przydatne niemal w każdej kuchni, gdyż znacznie ułatwia przyrządzenie różnych napojów. Zanim zdecydujesz się na zakup takiego sprzętu, zastanów się, do czego ma służyć. Świetnie sprawdzi się, gdy:

  • często przygotowujesz napoje z twardych owoców i warzyw, na przykład marchewek, buraków albo jabłek;
  • soki spożywasz od razu po zmieszaniu składników i nie przechowujesz ich w lodówce;
  • lubisz rzadszą konsystencję napoju i zależy ci na tym, aby można było szybko po niego sięgnąć.

Sokowirówka jest przydatna nie tylko do przyrządzania soków. Za jej pomocą przygotujesz również smaczne smoothie, czyli koktajl na bazie mleka, wody oraz świeżych bądź mrożonych owoców. Zarówno większym, jak i mniejszym domownikom posmakuje bardzo zdrowe smoothie arbuzowo-waniliowe czy z awokado. W wersji z lodem będzie idealnym orzeźwieniem podczas upalnych dni. Inny pomysł to ciasto marchewkowe – warzywa szybko i dokładnie zmiksujesz w sokowirówce.

W sytuacji, gdy preferujesz jedynie sok pomarańczowy albo cytrynowy, lepszym wyborem może okazać się wyciskarka do cytrusów Bosch. Dzięki niej przyrządzisz również napój jagodowy bądź pomidorowy. Wśród zalet urządzenia znajduje się to, że:

  • wprawdzie działa wolniej, ale jednak sok możesz przechować w lodówce nawet do 48 godzin;
  • ma mniej podzespołów niż sokowirówka (dotyczy to szczególnie wyciskarki jednoślimakowej), dlatego łatwiej się je myje.

Ważne jest też to, że przygotowane za pomocą wyciskarki napoje mają więcej wartości odżywczych, gdyż nie są napowietrzone. Decydują o tym wolne obroty oraz niższa temperatura wewnątrz urządzenia podczas pracy.

Truskawki i mleko na smoothie umieszczone w dzbanku sokowirówki

Jak działa sokowirówka?

Podstawą sokowirówki jest korpus z silnikiem elektrycznym oraz pojemnik na resztki owoców i warzyw. W górnej części urządzenia znajduje się otwór, przez który wkłada się składniki. Są one szybko i dokładnie rozdrabniane przez ostrza dzięki:

  • dużej mocy sprzętu, dochodzącej do 700 W;
  • sporej prędkości, z jaką obracają się ostrza – wynosi ona nawet ponad 10 000 obr./min.

Ostrza oddzielają sok od miąższu, który spływa do specjalnego pojemnika. Pamiętaj, że sokowirówka jest najskuteczniejsza w przypadku soczystych owoców i warzyw. Zwykle gorzej radzi sobie z wydobyciem soku z owoców, które mają miękki miąższ (przykłady to maliny i truskawki), a także z zieleniny typu jarmuż, szpinak bądź sałata. Istnieją jednak od tego wyjątki, o czym za chwilę

Najważniejsze parametry sokowirówki

Jeśli interesuje cię wydajna sokowirówka, przed zakupem sprawdź jej moc. Jeśli często rozdrabniasz buraki, seler albo jabłka, parametr ten powinien wynieść minimum 300 W, a najlepiej 500–600 W. W przypadku bardziej miękkich warzyw i owoców wystarczy 200 W.

Inne rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę, to:

  • Rozmiar pojemnika na odpady – im większy, tym rzadziej trzeba będzie go opróżniać, co ułatwi konserwację. Najlepiej, by jego pojemność wynosiła około 2–3,5 l. Warto kupić model z wyjmowanym zbiornikiem na miąższ, do którego resztki trafiają automatycznie, bez potrzeby ręcznego wsuwania.
  • Wielkość dzbanka na sok – w przypadku kilkuosobowej rodziny wystarczy 1,5 l.
  • Szerokość otworu wlotowego – powinna być jak największa (standard to około 70 mm), dzięki czemu możesz wkładać nawet całe owoce i warzywa, co znacznie usprawni prace.

Istotnym parametrem jest również prędkość obrotowa. Nie chodzi tylko o to, by była jak największa, ale również o to, czy jest dostępna jej regulacja za pomocą wygodnego przełącznika. Warto sięgnąć po urządzenie z dwoma napędami – szybszym do twardych oraz wolniejszym do miękkich owoców i warzyw. Dzięki temu możesz przygotować niemal każdy rodzaj napoju bez potrzeby stosowania wyciskarki.

Zanim sokowirówka znajdzie się w twojej kuchni, sprawdź, z jakich materiałów ją wykonano. Zarówno obudowa, jak i sitka oraz filtr powinny zostać wyprodukowane ze stali nierdzewnej. Dzięki temu urządzenie zachowa trwałość nawet wówczas, gdy będziesz je użytkował codziennie. Ponadto będzie się prezentowało estetycznie, stając się ozdobą kuchni.

Jeśli w sprzęcie zastosowano elementy plastikowe, które mogą mieć kontakt z żywnością, zorientuj się, czy są wolne od BPA, czyli bisfenolu A. Związek negatywnie wpływa na układ rozrodczy czy tarczycę. Jego brak oznacza, że przygotowane soki będą bezpieczne dla zdrowia twojego i pozostałych domowników.

Świeże cytryny, z których można przyrządzić domowy sok

Jakość wykonania i przydatne funkcje

Nowoczesna sokowirówka powinna być nie tylko wytrzymała, ale również łatwa w konserwacji. Na przykład sokowirówki Bosch pozwalają na szybkie i wygodne czyszczenie wszystkich elementów poza blokiem z silnikiem w zmywarce. Nie ma obaw, że podzespoły ulegną zniszczeniu. Dzięki temu możesz cieszyć się wyjątkowym komfortem i nie myśleć o żmudnym myciu naczyń, a zamiast tego delektować się wyjątkowym smakiem napoju. W zestawie otrzymasz również szczoteczkę do czyszczenia sita.

Wśród przydatnych funkcji i rozwiązań sokowirówki znajduje się ponadto:

  • blokada kapania – w urządzeniach Bosch znajdziesz wylot soku DripStop, który umożliwia zachowanie czystości wokół miejsca pracy;
  • schowek na przewód, który ułatwi przechowanie sprzętu i pozytywnie wpłynie na jego estetykę, gdy nie jest używany;
  • gumowane końcówki w podstawie – zwiększają stabilność podczas pracy, dzięki czemu nie ma ryzyka, że sokowirówka przesunie się po blacie czy stole i upadnie na ziemię.

Istotne są również zabezpieczenia. Sokowirówki Bosch mają w wyposażeniu system Safety Stop, który obejmuje automatyczne:

  • ochronę przed przypadkowym uruchomieniem – sprzęt możesz włączyć tylko wtedy, gdy wszystkie elementy zostały prawidłowo zamontowane;
  • wyłączenie, jeśli pokrywa zostanie otwarta.

Takie rozwiązania zapobiegną wielu niebezpiecznym sytuacjom, jak skaleczenia po przypadkowym włączeniu sokowirówki w trakcie montażu akcesoriów. Są szczególnie przydatne, gdy masz w domu małe dzieci. Ich zaletą jest też to, że dzięki automatycznym blokadom unikniesz niekontrolowanego rozpryskiwania soku, co ułatwi zachowanie porządku w trakcie przyrządzania soków.

Źródła:
1. https://www.al.to/poradniki/4541-sokowirowka-czy-wyciskarka-co-wybrac.html
2. https://www.neo24.pl/blog/wyciskarka-czy-sokowirowka.html#paragraf-3
3. https://tech.wp.pl/sokowirowka-czy-wyciskarka-jaki-sprzet-wybrac-by-cieszyc-sie-smakiem-zdrowych-sokow,6034884198741121a
4. https://www.kuchenny.com.pl/538-3-sokowirowka--jak-wybrac-czym-sie-kierowac-przy-zakupie.html
5. https://regiodom.pl/sokowirowka-jej-dodatkowe-wyposazenie-i-nietypowe-funkcje/ar/c9-15548256