[global.common.btn.skiptocontent]
Sprzęt Gospodarstwa Domowego
Zaloguj się / Zarejestruj się

Piekarnik parowy – zdrowa alternatywa dla klasycznych piekarników

Chrupiący i soczysty kurczak wyciągnięty z piekarnika parowego

Piekarnik parowy – zdrowa alternatywa dla klasycznych piekarników

Piekarnik to jeden z najpopularniejszych sprzętów AGD w kuchni. Przed zakupem warto sprawdzić, czym różni się piekarnik parowy od klasycznego.

Piekarnik to jedno z podstawowych urządzeń AGD w każdym domu. Odkąd na rynku pojawiły się piekarniki parowe, coraz więcej osób zastanawia się nad ich zakupem. Czym różnią się piekarniki parowe od zwykłych i który model wybrać?

Jak działa piekarnik parowy?

Piekarnik parowy to połączenie klasycznego piekarnika z urządzeniem do gotowania na parze. W porównaniu do tradycyjnego sprzętu ma podobne funkcje, jednak nowością jest możliwość skorzystania z programów parowych.

Działa w ten sposób, że poza grzałką oraz wentylatorem korzysta z instalacji grzewczej, która jest zasilana energią elektryczną. Część (a w niektórych modelach, tzw. FullSteam, całość) ciepła pochodzi z pary wodnej. Obecnie na rynku możesz spotkać piekarniki parowe:

  • z parowaniem statycznym, które wykorzystują obieg grawitacyjny – do specjalnego pojemnika umieszczonego w komorze wlewa się odpowiednią ilość wody, dzięki czemu wytwarzana jest para;
  • z generatorem pary – działają w ramach obiegu wymuszonego, co oznacza, że wytworzona para z powrotem trafia do wnętrza;
  • bezpośrednio podłączone do instalacji wodnej – nie mają zbiornika, gdyż woda pochodzi z wodociągu; to najbardziej zaawansowane technologicznie i najdroższe urządzenia.

Bez względu na to, jaki piekarnik parowy wybierzesz, w każdym ciepło jest równomiernie rozprowadzane po całej komorze. Jest to bardzo przydatne podczas przyrządzania posiłków.

Chrupiąca pizza z piekarnika parowego leży na talerzu

Zalety i wady piekarnika parowego

W porównaniu do tradycyjnego sprzętu piekarnik parowy umożliwia sprawniejsze przygotowywanie aromatycznych dań. Urządzenie bardzo szybko się nagrzewa, czego efektem jest to, że nie tracisz czasu podczas przyrządzania potraw.

Zakup piekarnika z parowarem jest korzystny, gdyż dania:

  • są lepiej wypieczone – para dociera do każdego zakamarka w komorze, dzięki czemu mięso lub ciasta są idealnie chrupkie na zewnątrz i maksymalnie soczyste lub wilgotne wewnątrz, a więc dokładnie takie, jak lubisz;
  • prezentują się estetycznie, zachowując swój naturalny wygląd – po zakończeniu programu nie są zeschnięte;
  • są zdrowe – para zapobiega uwalnianiu się i utracie witamin oraz składników odżywczych; dużą zaletą jest to, że nie musisz nacierać dań tłuszczem.

Takie urządzenie sprawi, że dania będą pozbawione szkodliwych związków i mniej kaloryczne. Jeśli wybierzesz nowoczesny sprzęt, dużą zaletą jest również łatwość konserwacji. Na przykład piekarniki parowe do zabudowy Bosch są wyposażone w EcoClean Direct, czyli automatyczny system czyszczenia urządzenia. Jego działanie polega na tym, że porowata, matowa powłoka z ceramicznych cząsteczek, jaką pokryte są ściany tylne oraz sufit urządzeń, w trakcie pieczenia pochłania i neutralizuje drobinki tłuszczu oraz innych osadów gromadzące się w komorze. Dzięki temu nie musisz tracić czasu na usuwanie tłustych plam.

A co, jeśli chcesz szybko pozbyć się niewielkich zanieczyszczeń? Możesz skorzystać z funkcji Cleaning Assistance. Wystarczy, że na dnie piekarnika umieścisz 1,5 szklanki wody z dodatkiem kilku kropli płynu do mycia naczyń i ustawisz program parowy. Po zmiękczeniu zabrudzeń łatwo i bez szorowania usuniesz wszystkie pozostałości po pieczeniu.

Piekarnik parowy, tak jak każde urządzenie, ma pewne wady. Przeszkodą w jego zakupie może być wysoka cena, a także spore gabaryty – sprzęt raczej nie zmieści się w malutkiej kuchni. Pod uwagę trzeba wziąć również duże koszty eksploatacji – generator pary pochłania spore ilości energii, co sprawia, że rachunki za prąd są wyższe.

Dla kogo piekarnik parowy?

Piekarniki parowe to doskonały wybór dla osób, które oczekują czegoś więcej niż możliwości, jakie daje tradycyjne pieczenie. Za pomocą urządzenia skorzystasz z identycznych programów jak w standardowym piekarniku, ale dodatkowo połączonych z funkcją pary. Możesz przykładowo:

  • piec z dolną, górną bądź obiema grzałkami lub z termoobiegiem;
  • zgrillować jedzenie;
  • zrobić smaczne ciasto;
  • odgrzać kurczaka na rożnie;
  • szybko rozmrozić potrawy.

Piekarnik parowy jest idealnym wyborem dla osób, które muszą przestrzegać diety. Świetnie sprawdzi się, gdy zamierzasz się odchudzić lub stale dbasz o linię i chcesz przygotowywać w domu zdrowe, zbilansowane posiłki. Sprzęt przyda się również osobom dotkniętym groźnymi chorobami, na przykład ze strony układu pokarmowego, którym lekarz zalecił ograniczenie spożycia tłustych dań.

Jeśli lubisz gotowanie na parze, ale nie chcesz mieć dwóch sprzętów w kuchni, piekarnik parowy jest właśnie dla ciebie. To doskonała alternatywa dla oddzielnego parowaru. Wyposażono go w niezbędne funkcje, które pozwolą ci cieszyć się z wszelkich zalet potraw przyrządzonych na parze. Nie musisz przy tym tracić miejsca na dodatkowe urządzenie – piekarnik ustawisz estetycznie w zabudowie, gdzie idealnie skomponuje się z pozostałymi elementami wyposażenia kuchni.

Osoba wyciąga upieczone ciastka z piekarnika parowego

Na co zwrócić uwagę, kupując piekarnik parowy?

Jeśli chcesz kupić piekarnik parowy, przed podjęciem ostatecznej decyzji sprawdź:

  • moc urządzenia, która wskazuje na jego wydajność – powinna wynieść około 3,5 kW,
  • klasę energetyczną – optymalnie pod kątem zużycia energii wypada klasa A lub B,
  • czas nagrzewania – im krótszy, tym szybciej przygotujesz potrawy; długość nie powinna przekroczyć 10 minut,
  • zakres regulacji temperatury – najlepiej od 30 do 250°C,
  • możliwość pieczenia na kilku poziomach jednocześnie – to przydatna funkcja na przykład wówczas, gdy lubisz organizować imprezy domowe z udziałem wielu gości.

Pod uwagę weź również sposób sterowania. Najlepiej wybrać model z ekranem dotykowym, który pozwoli szybko i wygodnie wybrać potrzebne ustawienia, a także sprawdzić niektóre parametry, w tym czas pozostały do zakończenia programu oraz aktualną temperaturę w komorze. Czytelny wyświetlacz z przyciskami sensorycznymi zapewni intuicyjną obsługę sprzętu nawet mniej doświadczonym osobom.

Nowoczesne urządzenia, na przykład piekarnik do zabudowy z parowarem Bosch Serie 8, mają cyfrowy pierścień sterujący. Wystarczy przesunąć po jego obwodzie palcem, aby wprowadzić dowolne ustawienie. To niezwykle komfortowe i funkcjonalne rozwiązanie.

Równie atrakcyjnie prezentują się inne technologie zastosowane w takim piekarniku. Dotyczy to między innymi:

  • programu Air Fry, dzięki któremu przyrządzisz smaczne chipsy ze świeżych warzyw;
  • funkcji Steam Function Plus – umożliwia gotowanie na parze w temperaturze do 120°C, co sprawi, że potrawy przygotujesz szybciej i zachowają one więcej witamin oraz składników odżywczych;
  • Asystenta Dań, czyli systemu wspomagającego wybór potraw;
  • czujnika pieczenia PerfectBake Plus, który mierzy poziom wilgotności w komorze i automatycznie reguluje czas pieczenia.

Warto wspomnieć także o technologii Home Connect, która pozwala zdalnie zarządzać piekarnikiem oraz sprawdzić wybrane ustawienia, na przykład gdy jesteś poza domem. Przyda się między innymi wtedy, gdy podczas pieczenia musisz na chwilę wyjść z domu i chcesz mieć stałą kontrolę nad urządzeniem.

Źródła:
1. https://home.morele.net/poradniki/piekarnik-z-funkcja-pary-jak-dzialaja-piekarniki-parowe-i-czy-warto-je-kupic/
2. https://muratordom.pl/wnetrza/kuchnia/piekarnik-parowy-jak-dziala-i-na-co-zwrocic-uwage-przy-zakupie-aa-9GiL-62va-2cmN.html
3. https://www.neonet.pl/blog/piekarnik-parowy-czym-jest-jak-dziala-i-jaki-wybrac.html
4. https://www.sferis.pl/blog/piekarnik-parowy-czy-warto