[global.common.btn.skiptocontent]
Sprzęt Gospodarstwa Domowego
Zaloguj się / Zarejestruj się

Sokowirówka wolnoobrotowa czy klasyczna – czym się różnią?

Młoda kobieta pokazuje szklankę z sokiem pomarańczowym przygotowanym w sokowirówce

Sokowirówka wolnoobrotowa czy klasyczna – czym się różnią?

Świeże, zdrowe soki przygotujesz zarówno w sokowirówce, jak i wyciskarce wolnoobrotowej. Sprawdź, jakie są ich zalety i czym różnią się te urządzenia.

Świeżo wyciskany sok to bez wątpienia prawdziwa bomba witaminowa. W czym jednak go przygotować? Sokowirówka i wyciskarka wolnoobrotowa to urządzenia, które obecnie cieszą się bardzo dużą popularnością. Jak działają i które z nich to lepsza inwestycja?

Dlaczego warto samemu przygotowywać soki?

Sokowirówka to urządzenie, które powinno znaleźć się w każdym domu. Pozwala szybko przyrządzić napoje, które są zdrowe i smaczne. Warto je pić, gdyż stanowią cenne źródło:

  • witamin – na przykład sok marchwiowy zawiera sporą ilość witaminy A, która wzmacnia układ immunologiczny i zapobiega nowotworom, a w przypadku soku pomarańczowego jest to witamina C, spowalniająca proces starzenia skóry;
  • substancji odżywczych i składników mineralnych – szklanka soku pomidorowego pokryje około 25% dziennego zapotrzebowania na potas, który wspomaga układ nerwowy oraz wpływa na prawidłową pracę mięśni.

Soki to elementy zbilansowanej diety, które pozwolą utrzymać prawidłową wagę ciała i sylwetkę. Zawierają wyłącznie naturalnie występujący cukier, co sprawia, że mają identyczną kaloryczność jak owoce i warzywa, z których powstały.

Samodzielne przyrządzanie soków jest korzystne również dlatego, że pozwala budować i wzmacniać prawidłowe nawyki żywieniowe, co jest bardzo istotne wśród najmłodszych członków rodziny. Po sok często jest łatwiej sięgnąć niż po warzywa i owoce w tradycyjnej formie, które trzeba na przykład obrać, co jest czasochłonne i dla wielu osób niewygodne. Kłopotliwe, szczególnie dla zabieganych, może być również przygotowanie zdrowej sałatki.

Przyrządzenie soku w domowym zaciszu nie jest trudne, a koszt niejednokrotnie jest porównywalny z ceną napojów w kartonach. Wystarczy kupić wysokiej jakości urządzenie oraz świeże składniki, aby cieszyć się ulubionym sokiem już po kilku chwilach. Nie musisz tracić czasu na bieganie po sklepach i szukanie odpowiedniego kartonu, gdyż napój jest zawsze pod ręką. Może to mieć duże znaczenie na przykład wtedy, gdy nagle zabraknie go podczas domówki ze znajomymi.

Szklanka z sokiem pomarańczowym z sokowirówki stoi na stole

Klasyczna sokowirówka – zasada działania i najważniejsze zalety

Sokowirówka działa w ten sposób, że przez otwór wkłada się warzywa i owoce, które są następnie rozdrabniane przez ostrza. Składniki są poddawane sile odśrodkowej, co powoduje oddzielenie soku od miąższu. Napój trafia do dzbanka.

Warto zaopatrzyć się w nowoczesne urządzenia, na przykład sokowirówki Bosch, gdyż:

  • Pozwalają szybko przyrządzić napój – decyduje o tym duża moc, do 700 W, oraz prędkość obrotowa (nawet ponad 10 000 obr./min); sok jest gotowy w kilka chwil, co jest ważne na przykład wtedy, gdy codziennie spieszysz się do pracy.
  • Są łatwe w obsłudze – sterowanie odbywa się za pomocą ergonomicznych przycisków; szeroki otwór wlotowy, o średnicy około 70 mm, umożliwia umieszczenie w urządzeniu nawet całych owoców czy warzyw bez konieczności wcześniejszej obróbki.
  • Czyszczenie nie sprawi żadnych problemów – wszystkie elementy poza blokiem z silnikiem można myć w zmywarce, z kolei blokada DripStop zapobiega kapaniu podczas pracy; miąższ trafia do pojemnika na odpady, który możesz wyjąć i wygodnie wyczyścić.

Jeśli interesuje cię sokowirówka, postaw na sprzęt z dwoma stopniami regulacji prędkości. Dzięki temu przygotujesz sok zarówno z twardych, jak i miękkich owoców oraz warzyw.

Wyciskarka wolnoobrotowa – zasada działania i najważniejsze zalety

Wyciskarka różni się od sokowirówki wolniejszym działaniem – tu prędkość wynosi kilkadziesiąt obrotów na minutę. We wnętrzu znajduje się obrotowa część, zwana ślimakiem (w zależności od modelu mogą być jeden lub dwa ślimaki), która stopniowo miażdży składniki.

Takie rozwiązanie ma wiele zalet, gdyż sprawia, że sok:

  • dłużej zachowa świeżość – możesz go włożyć do lodówki i przechować w niej nawet przez 48 godzin;
  • ma więcej składników odżywczych, na przykład błonnika czy enzymów – nie dochodzi, tak jak w przypadku sokowirówki, do ich utraty w wyniku szybkiego rozdrabniania składników i napowietrzenia napoju; na przykład wyciskarki Bosch wyposażono w technologię GentleSqueezing, w której mocna śruba z tritanu powoli wyciska sok, dzięki czemu witaminy i substancje mineralne zostają zachowane.

Dużą zaletą wyciskarki jest to, że pozwala ona uzyskać sok nie tylko z miękkich owoców, na przykład truskawek albo malin. Dotyczy to również zieleniny i ziół, czyli między innymi jarmużu, sałaty oraz szpinaku. Pozwala to eksperymentować z ulubionymi smakami.

Dzięki mniejszym obrotom wyciskarka pracuje cicho. Może to mieć spore znaczenie, gdy masz niemowlę w domu albo akurat przyjmujesz gości i nie chcesz mocno hałasować.

Szklanka soku truskawkowego przygotowanego w wyciskarce wolnoobrotowej

Co wybrać – sokowirówkę czy wyciskarkę wolnoobrotową?

Zarówno sokowirówka, jak i wyciskarka wolnoobrotowa mają swoje zalety i wady. Zanim wybierzesz odpowiedni sprzęt, odpowiedz na następujące pytania:

  • Z czego będziesz wyciskał napój? Sokowirówka jest przeznaczona do wyciskania soku z twardych owoców i warzyw, jak seler, jabłko, buraki, marchewka czy pietruszka, z którymi nie poradzi sobie wyciskarka.
  • Czy sok spożywasz od razu po przygotowaniu? W takim wypadku postaw na sokowirówkę, a jeśli lubisz zrobić napój na zapas, kup wyciskarkę.
  • Jak często i jakie ilości napoju wyciskasz? Bardziej wydajna i szybsza w działaniu jest sokowirówka, dlatego może być dobrym wyborem, jeśli masz wieloosobową rodzinę albo często organizujesz imprezy w domu.

Ważna jest również konsystencja soku. Ten z sokowirówki jest rzadki, dlatego może być lepszym rozwiązaniem dla dzieci. Jeśli zależy ci na mniej klarownym napoju z drobinkami owoców i warzyw, wybierz wyciskarkę wolnoobrotową.

Spore znaczenie ma łatwość czyszczenia. Najlepiej pod tym kątem wypada wyciskarka z jednym ślimakiem, która ma niewielką ilość elementów wymagających pielęgnacji. Sprawi to, że mniej czasu spędzisz na konserwacji urządzenia.

Pod uwagę weź również możliwości finansowe. Wyciskarka jest zwykle droższa od sokowirówki, a więc to rozwiązanie nie na każdy domowy budżet. Z drugiej strony warto zainwestować w taki sprzęt, aby nie kupować drogich soków w kartonach.

Źródła:
1. https://naukatolubie.pl/dlaczego-warto-pic-sok/
2. https://www.garneczki.pl/blog/sokowirowka-czy-wyciskarka-wolnoobrotowa/
3. https://surojadek.com/prasa-wyciskarka-sokowirowka/
4. https://www.al.to/poradniki/4541-sokowirowka-czy-wyciskarka-co-wybrac.html