Lodówka powinna być nie tylko odpowiednio pojemna, ale również wyposażona w rozwiązania ułatwiające obsługę i zwiększające komfort użytkowania. Jednym z nich jest technologia NoFrost. W naszym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć na jej temat. Zapraszamy do lektury.

System NoFrost zapewnia odpowiednią wentylację w każdej komorze lodówki, co niesie za sobą wiele korzyści podczas jej codziennego użytkowania. Jeżeli stoisz przed zakupem nowej lodówki, zastanów się, czy nie wybrać modelu z tą technologią.

Śnieżynka w granatowym kółku z kropelkami na tle szronu.

Co to jest NoFrost?

NoFrost zapobiega powstawaniu szronu i lodu wewnątrz lodówki i zamrażarki, co eliminuje konieczność regularnego rozmrażania urządzenia. W jaki sposób się to dzieje? Otóż chłodziarka wyposażona jest w układ składający się z parownika, wentylatora i oczyszczacza powietrza. Ich wspólne działanie przyczynia się do lepszej cyrkulacji powietrza i odprowadzania nadmiaru wilgoci na zewnątrz. Dzięki temu poziom wilgotności powietrza wewnątrz lodówki pozostaje zawsze na stałym poziomie, co z kolei przyczynia się do braku oszronienia i oblodzenia na ścianach lodówki.

A skąd w ogóle w lodówce nadmiar wilgoci? Jej źródłem jest przede wszystkim sama żywność, na przykład świeże owoce i warzywa. Poziom wilgoci zwiększa się też, gdy wkładasz do lodówki zbyt ciepłe jedzenie, które oddaje sporo wody poprzez parowanie, lub przechowujesz żywność w nieszczelnych pojemnikach. Na szczęście funkcja NoFrost doskonale sobie z tym radzi.

Jak działa lodówka NoFrost?

Zasada działania systemu NoFrost jest bardzo prosta i niezawodna. Lodówka wyposażona w funkcję NoFrost ma wbudowane czujniki, które nieprzerwanie kontrolują poziom wilgotności w poszczególnych komorach. Jeżeli wilgotność wzrośnie, zostają uruchomione wentylatory mające na celu odprowadzenie jej nadmiaru z komory do skraplacza. Tam dochodzi do skroplenia pary wodnej, a następnie powstała w ten sposób woda jest odprowadzana do zbiornika znajdującego się nad agregatem. Z kolei agregat podczas działania lodówki ulega nagrzewaniu, przez co woda zgromadzona w zbiorniku może odparować na zewnątrz.

W zależności od wybranego modelu lodówki system NoFrost może obejmować tylko komorę zamrażarki, która jest bardziej narażona na oblodzenie, lub zarówno chłodziarkę, jak i zamrażarkę. W tym drugim przypadku mamy do czynienia z systemem nazywanym Full NoFrost lub Total NoFrost. Wtedy system kontroli poziomu wilgotności odprowadza nadmiar wilgoci ze wszystkich komór, co całkowicie eliminuje potrzebę rozmrażania jej w celu usunięcia nagromadzonego szronu.

Co ważne, system NoFrost można spotkać nie tylko w tradycyjnych lodówkach z dolnym zamrażalnikiem, ale również w zamrażarkach wolnostojących i do zabudowy, a także lodówkach typu side-by-side. Dla osób chcących raz na zawsze pozbyć się potrzeby regularnego rozmrażania lodówki technologia NoFrost jest wspaniałym rozwiązaniem.

Wnętrze lodówki, w której są napoje i świeże owoce bez szczelnego opakowania

Jakie zalety ma lodówka wolnostojąca czy do zabudowy NoFrost?

Lodówka NoFrost to nie tylko brak potrzeby rozmrażania. Taki sprzęt ma znacznie więcej zalet związanych z codziennym użytkowaniem, a nawet bezpieczeństwem. Poznaj najważniejsze z nich.

  • Oszczędność czasu i wysiłku – brak konieczności regularnego rozmrażania lodówki znacząco przyspiesza proces jej czyszczenia i porządkowania. Całkowite rozmrożenie lodówki trwa nawet do kilku godzin, a w tym czasie żywność znajdująca się poza lodówką może ulec zepsuciu. Dotyczy to zwłaszcza produktów mrożonych. Lodówka NoFrost nie wymaga tak czasochłonnego czyszczenia, co z pewnością ma duże znaczenie dla osób zapracowanych, które nie chcą poświęcać zbyt dużo czasu na porządki.
  • Zwiększenie przestrzeni w lodówce – gromadzący się szron na ściankach lodówki z czasem zabiera sporo wolnego miejsca. Jego nadmiar może też źle wpływać na niektóre rodzaje żywności, które chłoną wilgoć. System NoFrost eliminuje te niedogodności – brak lodu i szronu to więcej przestrzeni w komorach lodówki oraz lepsze warunki do przechowywania świeżej żywności bez utraty ich cennych wartości odżywczych.
  • Oszczędność prądu i lepsza wydajność – chociaż koszt zakupu lodówki z systemem NoFrost jest wyższy niż tradycyjnego modelu, w ogólnym rozrachunku koszty jej eksploatacji są niższe. Lodówka NoFrost zużywa mniej energii elektrycznej, gdyż panująca w niej stała wilgotność powietrza nie wymusza intensywniejszej pracy systemu chłodzenia, która wiąże się z większym poborem energii elektrycznej. Poza tym lodówka rzadziej ulega awariom wynikającym z nadmiernego nagromadzenia się szronu i lodu na jej ściankach.
  • Lepsza jakość przechowywanej żywności – odpowiedni poziom wilgotności w lodówce sprawia, że żywność zyskuje lepsze warunki przechowywania i pozostaje dłużej świeża. To z kolei przekłada się na zmniejszenie wyrzucania zepsutych produktów i mniejsze marnotrawienie żywności. Sprzyja to zarówno oszczędnościom na zakupach spożywczych, jak i bardziej ekologicznemu stylowi życia.

Otwarta lodówka na tle kuchni.

Lodówki NoFrost – jak wybrać najlepszą chłodziarkozamrażarkę?

Lodówka to zakup na lata, dlatego jej wybór powinien być dobrze przemyślany. Oprócz systemu NoFrost warto uwzględnić też inne przydatne funkcje, które wpływają na energooszczędność, ekologiczność i komfort użytkowania. Lodówki dostępne w ofercie Bosch są tworzone z myślą o potrzebach różnych gospodarstw domowych i zapewnieniu optymalnego sposobu przechowywania produktów spożywczych.

System VitaFresh to przestronna strefa w lodówce, w której panują idealne warunki do przechowywania świeżej żywności. Niższa temperatura i odpowiedni poziom wilgotności pozwalają na zachowanie dłuższej świeżości mięsa, ryb, a także owoców i warzyw. Dzięki temu produkty te na dłużej zachowują dobrą kondycję i cenne składniki odżywcze.

System cyrkulacji powietrza MultiAirflow zapewnia równomierne rozprowadzenie zimnego powietrza na wszystkich poziomach, eliminując wahania temperatury, co również przyczynia się do zachowania świeżości przechowywanego jedzenia na dłużej.

PerfectFit umożliwia ustawienie lodówki wolnostojącej bezpośrednio przy meblach i ścianach bocznych. Przy pomiarach wnęki na lodówkę nie musisz uwzględniać kilku dodatkowych centymetrów, lecz możesz idealnie dopasować do niej sprzęt. Dzięki temu oszczędzasz sporo miejsca i poprawiasz estetykę zabudowy kuchennej.

Inteligentna technologia inwerterowa w lodówkach NoFrost od marki Bosch zapewnia cichą pracę urządzenia, niskie zużycie energii i niezawodność działania. Harmonijna współpraca czujników temperatury, elektroniki i sprężarki pozwala na bieżąco dopasowywać proces chłodzenia do zmian temperatury wewnątrz i na zewnątrz chłodziarki.

Na uwagę zasługuje też energooszczędne oświetlenie lodówki diodami LED, które charakteryzują się długą żywotnością i przyjemnym, nieoślepiającym, białym strumieniem światła. Zapewniają one bardzo dobrą widoczność w całej lodówce, dzięki czemu zawsze wiesz, co się w niej znajduje, nawet na najniższych półkach.

Dodatkowym udogodnieniem w lodówkach Bosch jest alarm otwartych drzwi. Eliminuje on ewentualność pozostawienia niedomkniętej lodówki, co negatywnie wpłynęłoby na chłodzenie i pobór energii elektrycznej. Ta funkcja jest przydatna, zwłaszcza gdy w domu są dzieci lub seniorzy.