[global.common.btn.skiptocontent]
Sprzęt Gospodarstwa Domowego
Zaloguj się / Zarejestruj się

Idealne ciasto drożdżowe z robotem kuchennym Bosch

Co zrobić, żeby ciasto drożdżowe wyszło idealnie? Jakie składniki będą potrzebne, jakie czynności są niezbędne? I dlaczego przygotowanie dobrego ciasta jest takie ważne?

Dobre ciasto drożdżowe

Kto raz piekł ciasto drożdżowe, ten wie, że jego przygotowanie wymaga czasu i cierpliwości. Wszystkie składniki muszą być dobrze wymieszane, a ciasto wyrabiane do momentu uzyskania pożądanej elastyczności. W przygotowaniu ciasta ważne jest utrzymanie wszystkich składników w temperaturze pokojowej. Zimne masło czy mleko mogą spowodować zahamowanie wzrostu drożdży. Do prawidłowego wyrośnięcia niezbędne jest też wcześniejsze przygotowanie rozczynu, czyli mieszanki drożdży, cukru, wody lub mleka i odrobiny mąki. Trzeba go przygotować co najmniej 15 minut przed wykonaniem ciasta, po to, aby aktywować drożdże i zapewnić prawidłowy wzrost ciasta oraz jego puszystą konsystencję, którą tak uwielbiamy.

Kiedy rozczyn jest już gotowy, dodajemy go do reszty składników przygotowanych uprzednio w dużej misce. Zwykle podstawą ciasta drożdżowego są: mąka pszenna, cukier, jajka, masło, sól i właśnie rozczyn. Mogą się też pojawić dodatki w postaci owoców, owoców suszonych. Wszystkie składniki wyrabia się w misie ręcznie lub przy pomocy robota kuchennego. Ciasto, które zagniatamy, musi być elastyczne, a całość powinna przypominać gładką, zwartą kulę. Taką kulę zostawiamy w misce, przykrywamy bawełnianą ściereczką i czekamy około 1,5 godziny, aż podwoi objętość. Po tym czasie przekładamy ciasto do formy lub kształtujemy z niego bułeczki. Posypujemy też drożdżowca kruszonką (złożoną z masła, cukru i mąki) lub smarujemy jajkiem. Możemy na wierzchu ciasta ułożyć owoce sezonowe. Ciasto drożdżowe pieczemy zwykle w temperaturze 180 stopni około 40–50 minut (ale wszystko zależy od przepisu).

Przepis na smaczne ciasto drożdżowe

Składniki:

• 300 g mąki pszennej,
• 1,5 łyżeczki suchych drożdży (6 g) albo 12 g świeżych drożdży,
• 125 ml letniego mleka (pół szklanki),
• 1 jajko,
• 50 g roztopionego i przestudzonego masła,
• 45 g cukru,
• ¼ łyżeczki soli.

Dodatkowo: 1 jajko do posmarowania

Składniki na kruszonkę:

• 50 g miękkiego masła,
• 10 płaskich łyżek mąki,
• 4 łyżki cukru,
• 8 g cukru waniliowego.

Wykonanie:

Na początku z drożdży, letniego mleka, łyżki cukru i części mąki wykonujemy rozczyn. Kiedy podrośnie, wlewamy go do miski, w której znajdują się już: reszta mąki, reszta cukru, sól i jajko. Ciasto wyrabiamy bardzo dokładnie, aby było elastyczne. Pod sam koniec wyrabiania musimy dodać masło i ponownie zagniatamy ciasto do momentu, gdy będzie gładkie. Następnie formujemy z niego kulę, zostawiamy ją w misce i przykrywamy lnianym ręczniczkiem lub ściereczką. Zostawiamy je do wyrośnięcia na około 90 minut.

Po upływie 1,5 godziny przekładamy ciasto do foremki o wymiarach 13 x 27 cm, układamy owoce, posypujemy kruszonką lub smarujemy tylko jajkiem. Odstawiamy ciasto na 30 minut do ponownego wyrośnięcia, a po tym czasie wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni i pieczemy około 35 minut.

Jak zrobić dobre ciasto drożdżowe przy pomocy robota kuchennego?

Robot kuchenny Bosch ułatwi nam przygotowanie ciasta drożdżowego już na etapie odmierzania składników. Dzięki temu, że misa, do której kładziemy składniki, jest zintegrowana z wagą, nie musimy wcześniej odmierzać mąki czy cukru w szklankach ani w miseczkach (nie brudzimy więc dodatkowych naczyń). Prawie wszystkie składniki możemy kłaść bezpośrednio do misy, którą łatwo umyjemy później w zmywarce. Należy dodać, że misa robota kuchennego Bosch MUM9BX5S65 ma pojemność aż 5,5 l, co pozwala wyrobić w niej w jednym cyklu do 3,5 kg lekkiego ciasta lub 1,5 kg mąki plus dodatki w przypadku ciasta drożdżowego.

Misa robota kuchennego używana do wyrobienia ciasta ma jeszcze tę zaletę, że wykonana jest ze stali szlachetnej, która utrzymuje ciepło. Jeśli więc wcześniej lekko ją podgrzejemy albo włożymy do niej ciepłe składniki, będzie utrzymywała korzystną dla ciasta drożdżowego temperaturę pokojową. To sprawi, że ciasto będzie lepiej i szybciej wyrastać.

Robot kuchenny będzie nam też niezbędny do dokładnego wyrobienia ciasta. Nie każdy ma tyle siły, by zagnieść elastyczne ciasto drożdżowe. Zwykle wyrabia się je ręcznie ok. 10–15 minut. Wymaga to dużo wysiłku oraz cierpliwości. Dzięki odpowiedniej mocy robota kuchennego Bosch MUM9BX5S65 o mocy 1500 W ten proces jest znacznie przyspieszony, odpowiednia końcówka do wyrabiania ciasta zagniata składniki znacznie dokładniej, niż ma to miejsce podczas pracy ręcznej, a specjalny program dzięki czujnikom zakończy pracę robota automatycznie, gdy ciasto będzie idealnie wyrobione.

Misa z ciastem bardzo często przesuwa się po stole podczas ręcznego wyrabiania, co dodatkowo utrudnia nam pracę. W momencie, gdy korzystamy z robota kuchennego, misa stoi stabilnie, gdyż gumowe nóżki w podstawie urządzenia zapobiegają jego przesuwaniu się po blacie.

Jaka końcówka do robota?

Smaczne ciasto drożdżowe to takie, które po upieczeniu jest pulchne, miękkie i wilgotne. Aby uzyskać taki efekt, konieczne jest dokładne wyrobienie ciasta i odpowiednie jego napowietrzenie. To ostatnie uzyskujemy wówczas, gdy zagniatamy ciasto na tyle długo, że pęcherzyki powietrza dostają się do środka. Wymaga to żmudnej i długotrwałej pracy ręcznej. Dodajmy – trochę nieprzyjemnej, gdy ciasto cały czas przykleja nam się do rąk. Jeśli kochamy ciasto drożdżowe, a niekoniecznie lubimy je zagniatać lub nie mamy na to tyle siły, możemy wyręczyć się robotem kuchennym. Dzięki temu, że posiada specjalną końcówkę w postaci haka, idealnie wygniecie ciasto, a przy tym zgarnie je dokładnie z brzegów misy, co spowoduje, że każda jego część zostanie dokładnie przerobiona. Hak, jaki znajduje się np. w modelu robota kuchennego Bosch MUM9B33S12, jest spiralnie zakręcony, co powoduje, że ciasto idealnie się na niego nabiera, wyciąga do góry, jest „cięte”, a następnie zagniatane do uzyskania idealnej elastyczności.

Robot kuchenny – wygoda i skuteczność

Robot kuchenny do wszystkiego przyda nam się nie tylko do wyrabiania drożdżowego ciasta. Jest niezastąpiony także przy przygotowaniu bezy, która wymaga precyzyjnego ubicia sztywnej piany, w czym pomaga specjalne metalowe mieszadło do ubijania. Posiada ono tę zaletę, że jest regulowane, można więc wykonać bezę nawet z małej ilości białek (np. podczas przygotowania makaroników), a piana nadal będzie sztywna i dobrze ubita.

Także ciasto ucierane będzie mogło być przygotowane szybciej i dokładniej, kiedy użyjemy do niego robota kuchennego. Specjalny ruch mieszadeł w trzech kierunkach jednocześnie (3D) pozwala jeszcze lepiej połączyć wszystkie składniki, co, jak wiadomo, w cieście ucieranym jest bardzo ważne. Podobnie jak kolejność dodawania składników i czekanie, aż poprzednie dobrze się połączą. Jeśli wcześniej ucierane ciasto ze śliwkami kończyło się zakalcem, a dobrze wyrośnięty keks był Twoim marzeniem, spróbuj zmienić zwykły mikser na robota kuchennego i zobacz, jak łatwo można wykonać smaczne ciasto.

Dołączony do robota kuchennego multimikser to także przydatny dodatek podczas przygotowania ciasta. Dzięki temu, że posiada ostry nóż, pomoże nam pociąć np. orzechy na drobne kawałki,, które następnie dorzucimy do ciasta. Ułatwi nam też krojenie owoców na plasterki, jeśli zechcemy przyozdobić nimi wierzch biszkoptu. Przyda nam się również wtedy, kiedy będziemy chcieli przygotować frużelinę do kremu, pokroi nam bowiem owoce na małe kawałki, dzięki czemu szybciej się będą prażyć. Z kolei w momencie, gdy będziemy chcieli zabłysnąć wśród znajomych cytrynowym wilgotnym ciastem, przyda nam się wyciskarka do cytrusów, która wyciśnie odpowiednią ilość soku.

Nie samym ciastem jednak człowiek żyje, dlatego gdy zrobi nam się już słodko i będziemy chcieli spożyć coś bardziej konkretnego, robot kuchenny ułatwi przygotowanie zupy-kremu w blenderze kielichowym lub też pomoże nam szybciej przygotować mielone mięso na klopsiki, które podamy z kawałkami ziemniaków startymi wcześniej w multimikserze i przypieczonymi później w piekarniku.