[global.common.btn.skiptocontent]
Sprzęt Gospodarstwa Domowego
Zaloguj się / Zarejestruj się

Jak utrzymać zmywarkę w czystości?

Jak utrzymać zmywarkę w czystości?

Czyszczenie zmywarki jest czynnością, którą należy wykonywać regularnie. Od tego bowiem zależą rezultaty mycia naczyń i to, jak długo sprzęt nam posłuży. Brudna zmywarka to niedomyte lub niedosuszone naczynia, zacieki, zaschnięte resztki pokarmowe, a przede wszystkim brzydki zapach. Jak wyczyścić zmywarkę? Eksperci Bosch podpowiadają!

Czyszczenie zmywarki jest czynnością, którą należy wykonywać regularnie. Od tego bowiem zależą rezultaty mycia naczyń i to, jak długo sprzęt nam posłuży. Brudna zmywarka to niedomyte lub niedosuszone naczynia, zacieki, zaschnięte resztki pokarmowe, a przede wszystkim brzydki zapach. Jak wyczyścić zmywarkę? Eksperci Bosch podpowiadają!

Kiedy zmywarka nie domywa, to znak, że przyszedł czas na jej odświeżenie i wyczyszczenie. Standardowo wystarczy sięgnąć po płyn lub tabletki do czyszczenia zmywarki, ale istnieją również inne domowe sposoby jak czyszczenie sodą, octem lub kwaskiem cytrynowym. Czy te metody są skuteczne? Co jeszcze możemy zrobić i jak codziennie dbać o zmywarkę?

Brzydki zapach ze zmywarki i inne oznaki, że czas zadbać o jej czystość

Zacznijmy od podstaw. Zmywarkę wewnątrz powinniśmy czyścić średnio co 2 miesiące, a najlepiej raz w miesiącu, zwłaszcza kiedy korzystamy z niej kilka razy w tygodniu. Same filtry i koszyczki na naczynia najlepiej czyścić po każdym myciu, a przynajmniej raz w tygodniu – w tym celu wystarczy użyć wilgotnej gąbki i płynu do naczyń. Powinniśmy zadbać o codzienne odświeżanie sprzętu z zewnątrz, które powinno obejmować przetarcie wilgotną szmatką drzwi zmywarki, blatu, uszczelek i panelu sterującego.

Sygnałem, że czas na mycie, jest przede wszystkim brzydki zapach ze zmywarki, który uderza po otwarciu urządzenia, a nawet może być odczuwalny na naczyniach. Ponadto naczynia mogą być niedomyte, na szklankach czy kieliszkach mogą pojawić się zacieki oraz kropelki wody. Naczynia mogą być też mokre i wymagać ręcznego osuszania.

Regularne czyszczenie zmywarki – dlaczego jest tak ważne?

Każde urządzenie wymaga czyszczenia i konserwacji, ponieważ przedłuża to eksploatację, a przede wszystkim pomaga za każdym razem uzyskać zadowalające efekty. W przypadku zmywarki tymi efektami będą dobrze umyte naczynia, lśniące czystością, a w przypadku nowoczesnych zmywarek także dokładnie wysuszone. W praktyce jednak często zapominamy o czyszczeniu lub robimy to dopiero wtedy, kiedy zauważymy, że zmywarka nie domywa naczyń lub unosi się z niej brzydki zapach. Zasada jest prosta: czysta zmywarka to czyste naczynia.

Przy odświeżaniu i myciu zmywarki niezwykle ważne jest stosowanie się do instrukcji producenta. Wszelkie działania niezgodne z nią mogą pozbawić nas gwarancji, ale także spowodować awarię urządzenia. Podkreślmy to jeszcze raz: regularne czyszczenie zmywarki to lepsze efekty zmywania oraz niezawodna praca urządzenia na dłużej.

Jak umyć zmywarkę od wewnątrz?

Wspomnieliśmy, że od regularnego czyszczenia zmywarki zależy żywotność sprzętu. Należy jeszcze wiedzieć, jak to robić poprawnie. Przede wszystkim pamiętajmy, aby używać odpowiedniego detergentu do czyszczenia zmywarki. Producenci sprzętu często wskazują preparaty odpowiednie do swoich produktów. Warto ich szukać w sklepach online poszczególnych marek. W sklepie online Bosch znajdziesz środki czyszczące do zmywarek, które pozwolą Ci zadbać o higienę urządzenia w bezpieczny sposób.

Jak czyścić zmywarkę krok po kroku:

1. Dokładnie opróżnij zmywarkę z naczyń oraz z elementów plastikowych.
2. Ręcznie wyczyść wyciągane elementy, jak kosz czy szufladę na sztućce, kosze na naczynia. Wystarczy ciepła woda i płyn do naczyń.
3. Umyj filtry zgodnie z instrukcją producenta, na początek usuwając większe resztki jedzenia. Czyszczenie filtrów często sprowadza się do umycia ich pod bieżącą ciepłą wodą z płynem do naczyń. Dodajmy, że zapchane filtry to dość powszechny problem i najczęstsza odpowiedź na pytanie, dlaczego zmywarka nie domywa.
4. Do pojemnika na tabletki włóż odpowiedni środek czyszczący, tj. proszek czy tabletkę, który powinien być dobrej jakości i dostosowany do twardości naszej wody. Włącz cykl lub program czyszczący.
5. Na koniec upewnij się, czy ramiona spryskujące są czyste oraz wyczyść dysze za pomocą wykałaczki. Umyj również uszczelki, ponieważ to w nich gromadzi się spora część brudu.

Jak wyczyścić zmywarkę i dysze pokazują filmy na stronie Czyszczenie zmywarki.

Machine Care – automatyczne mycie zmywarki

Sporym ułatwieniem w dbałości o zmywarkę są programy samoczyszczące, jak Machine Care, czyli specjalny program dostępny w zmywarkach Bosch. Zalecany jest, gdy zależy nam na utrzymaniu higienicznej czystości i każdorazowo znakomitych rezultatach zmywania.

Machine Care myje wnętrze zmywarki w wysokiej temperaturze, usuwając osady i tłuszcz nagromadzone w komorze oraz w systemie wodnym zmywarki. Wystarczy opróżnić komorę, dodać detergent i uruchomić zmywarkę. Program działa standardowo 90 minut i sprawia, że urządzenie odzyskuje pełną skuteczność mycia.

Czym czyścić zmywarkę od zewnątrz?

Mycie zmywarki od zewnątrz jest równie ważne co mycie wewnętrzne, chociażby ze względu na aspekt wizualny. Nie jest to zajęcie czasochłonne i właściwie możemy to robić przy codziennych czynnościach wykonywanych w kuchni. W tym celu powinniśmy użyć odpowiednich środków, zwracając uwagę na to, z jaką powierzchnią mamy do czynienia. Jeśli jest to zmywarka w drewnianej zabudowie, wówczas użyjmy środka do drewna. Jeżeli ze stali nierdzewnej, możemy zastosować chusteczki do czyszczenia stali Bosch, które nie tylko usuwają zabrudzenia, ale również zostawiają powłokę zabezpieczającą na przykład przed odciskami palców.

Jeżeli mamy zmywarkę wolnostojącą, możemy zdecydować się na użycie środka uniwersalnego, który pomoże nam uporać się z plamami czy zaciekami.

Zarówno w przypadku zmywarek wolnostojących, jak i w zabudowie, zwróćmy uwagę również na uszczelki, które również powinniśmy przetrzeć – wystarczy szmatka nasączona wodą z mydłem. Oprócz zewnętrznej powierzchni drzwi dokładnie umyjmy ich krawędzie, a także panel dotykowy. Na koniec pozostawmy uchylone drzwi zmywarki, aby wszystko dobrze wyschło.

Jak dbać o zmywarkę na co dzień?

Podstawowymi błędami w pielęgnacji zmywarki jest nie tylko nieregularne czyszczenie, ale także używanie niewłaściwych preparatów lub ich pomijanie. Na przykład ważne jest, aby stosować nabłyszczacz, ponieważ to on sprawia, że na naczyniach nie gromadzą się resztki ani nie powstają plamy. Przydać się może również sól, zwłaszcza kiedy mamy twardą wodę. Sól do zmywarki zapobiega odkładaniu się kamienia i ułatwia czyszczenie urządzenia.

Do samego czyszczenia warto używać środków czyszczących rekomendowanych przez producenta – wtedy zyskamy gwarancję, że zastosowany preparat nie uszkodzi nam sprzętu. Do czyszczenia zmywarek Bosch polecany jest proszek, który wystarczy stosować co 4–6 miesięcy – skutecznie upora się nawet z silnymi zabrudzeniami.

Powinniśmy wypracować również dobre nawyki, m.in. pamiętać o tym, aby przed włożeniem naczyń dokładnie je opłukać i usunąć resztki. Po każdym użyciu zmywarki przetrzyjmy wewnętrzną stronę urządzenia uniwersalnym środkiem czyszczącym lub płynem do naczyń, ponieważ wtedy unikniemy gromadzenia się brudu i łatwiej będzie zadbać czystość. Dobrze jest również zawiesić odświeżacz do zmywarki, który starcza na około 50 cykli zmywania. Dzięki niemu zapobiegniemy nieprzyjemnym zapachom w zmywarce.

Domowe sposoby na czyszczenie zmywarki: ocet, soda, kwasek cytrynowy

Czyszczenie zmywarki sodą i kwaskiem cytrynowym to popularne domowe sposoby, które jednak mogą nie okazać się tak skuteczne, jak profesjonalne preparaty. Zaletami gotowych środków są ich bezpieczeństwo i nieinwazyjność, jeśli chodzi o podzespoły sprzętu. Ponadto zapewniają doskonałe efekty czyszczące – skutecznie rozprawią się z tłustymi osadami czy z kamieniem. Ponadto sprawią, że ścianki ze stali nierdzewnej będą lśnić, a brzydki zapach ze zmywarki zostanie zneutralizowany.

Najpopularniejszym domowym sposobem jest czyszczenie zmywarki octem, który dobrze nabłyszcza, ale może być nieskuteczny w walce z kamieniem, ponadto pozostawia charakterystyczny zapach. Szczególnie nie jest zalecane czyszczenie zmywarki sodą i kwaskiem cytrynowym ani sodą z octem (mieszaniny). Dlaczego? Ponieważ kwasowe ocet i kwasek połączone z sodą o zasadowym odczynie wchodzą w reakcję chemiczną i wzajemnie się neutralizują. W praktyce więc po zmieszaniu octu lub kwasu z sodą otrzymamy wodę, a charakterystyczna piana nie ma właściwości myjących, ponieważ jest zwykłym dwutlenkiem węgla.

Reasumując: o zmywarkę dbajmy regularnie oraz używajmy tylko sprawdzonych i rekomendowanych środków. Czyszczenie zmywarki wykonujmy regularnie, dbając codziennie o jej odświeżanie, przynajmniej z zewnątrz. Nie pomijajmy jej elementów, ponieważ niedokładnie umyta zmywarka oznacza utratę połysku naczyń, pozostałości brudu, brzydki zapach oraz zatykanie się filtrów.

Źródła:
https://www.marta-gotuje.pl/jak-dbac-o-zmywarke
https://niebalaganka.pl/jak-dbac-o-zmywarke-finish/
https://aquamelior.pl/pl/blog/Jak-dbac-o-zmywarke-Kilka-prostych-rad/47
https://www.castorama.pl/jak-dbac-o-zmywarke-domowe-sposoby-na-czyszczenie-zmywarki-ins-1113298.html
https://www.homebook.pl/artykuly/4986/czyszczenie-zmywarki-domowymi-sposobami-czym-i-jak-czyscic-zmywarke-do-naczyn