Dzięki zmywarce nie musisz tracić czasu na ręczne czyszczenie naczyń. Czy jednak taki sprzęt jest efektywniejszy od zmywania ręcznego? Odpowiedź poznasz dzięki lekturze naszego artykułu.
Zmywanie naczyń w zmywarce ma zarówno zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników. Jeżeli jeszcze nie wiesz, do której grupy dołączyć, albo stoisz przed decyzją zakupu zmywarki, koniecznie zapoznaj się z naszymi poradami
Jak działa zmywarka do naczyń?

Największą zaletą zmywarki do naczyń jest wygoda użytkowania. Jej obsługa nie wymaga znajomości elektroniki czy zapoznawania się ze skomplikowaną instrukcją obsługi. Każda zmywarka działa na tej samej zasadzie. Wystarczy umieścić brudne naczynia w zmywarce w przeznaczonych do tego przegródkach, użyć specjalnego detergentu, na przykład kapsułek 3 w 1, wybrać odpowiedni program mycia i poczekać, aż zmywarka zakończy pracę. I gotowe!
Nowoczesne modele zmywarek mają osobne koszyki na sztućce, a także ergonomiczne kosze i szuflady na kubki, talerze czy kieliszki, tak aby można było maksymalnie wykorzystać pojemność zmywarki.
Zmywarki Bosch są dodatkowo zaopatrzone w systemy VarioFlex i RackMatic. System koszy ze składanymi elementami VarioFlex zapewnia elastyczne ustawienie dopasowane do wielkości załadunku i rodzaju naczyń. System 3-stopniowej regulacji górnego kosza RackMatic pozwala na dopasowanie wnętrza zmywarki do aktualnych potrzeb. Możesz umieścić kosz wyżej lub niżej, nawet o 5 cm, w zależności od tego, jakie naczynia chcesz umyć. Dzięki temu z powodzeniem zmieścisz w zmywarce większe talerze, kufle do piwa czy wysokie kieliszki.
Wiele osób przekonało się, że zmywanie naczyń w zmywarce jest też znacznie bezpieczniejsze niż ręczne mycie. Dzięki temu nie przydarzy Ci się skaleczenie nożem czy wyślizgnięcie się z rąk i potłuczenie szklanego naczynia, co również może skutkować zranieniem. Mniej też cierpi skóra dłoni, która przy częstym kontakcie z detergentami może stać się podrażniona i przesuszona.
Mycie ręczne czy w zmywarce – co wybrać?

Dla osób ceniących sobie swój wolny czas i chcących szybko uporać się z domowymi obowiązkami zakup zmywarki to bez wątpienia dobra decyzja. Nowoczesne zmywarki są energooszczędne, zatem nie musisz się obawiać, że korzystanie z tego urządzenia, nawet codziennie, będzie skutkowało dużymi rachunkami za prąd. Poza tym w trakcie pracy zmywarki możesz wykonać inne czynności, jak chociażby wstawić pranie, przygotować posiłek lub po prostu odpocząć, oglądając serial czy czytając książkę. A naczynia umyją się same!
Zużycie wody – zmywarka a mycie ręczne

Niekiedy pojawiają się wątpliwości, czy korzystanie ze zmywarki nie zużywa znacznie więcej wody niż mycie ręczne, zwłaszcza gdy w grę wchodzi umycie kilku naczyń. Co mówią fakty? Okazuje się, że do ręcznego zmywania większej liczby naczyń zużywa się jakieś 90 litrów wody, podczas gdy zmywarka w czasie jednego cyklu zużywa około 9–10 litrów wody, zatem aż dziesięciokrotnie mniej!
Dodatkowo nowoczesne zmywarki marki Bosch są wyposażone w technologie oszczędzające wodę. System ActiveWater Eco pozwala zredukować zużycie wody do zaledwie 5 litrów na jednym cyklu w przypadku zmywania naczyń o małym zabrudzeniu. Czujnik AquaSensor umożliwia regulowanie zużycia wody poprzez sterowanie jej ilością za pomocą wiązki światła i dopasowywanie strumienia wody do rodzaju i natężenia zabrudzeń.
Zmywarka to oszczędność czasu i mniejsze zużycie energii
Biorąc pod uwagę sposób działania zmywarek i parametry nowoczesnych modeli, śmiało można przyznać, że przyczyniają się one do oszczędności wody, energii i czasu. Brak konieczności ręcznego mycia naczyń pozwala lepiej rozplanować dzień i ułatwia zachowanie porządku w kuchni, zarówno w życiu codziennym, jak i w przypadku większych spotkań czy imprez. Wystarczy, że wieczorem włożysz naczynia do zmywarki i ją włączysz, a rano nie będzie czekać na Ciebie góra brudnych talerzy i kubków, ale pusty zlew i idealnie czyste naczynia gotowe do użycia!
Zmywarki o wysokiej klasie energetycznej A zużywają też znacznie mniej energii elektrycznej. Najbardziej wydajne modele marki Bosch oznaczone jako A zużywają około 0,5 kWh energii na jeden cykl. W przypadku mycia ręcznego ciepłą wodą z bojlera zużycie prądu może być porównywalne do zmywarki, a nawet wyższe.

Poza tym w zmywarkach marki Bosch zastosowano technologie jeszcze bardziej oszczędzające czas i energię. Są to na przykład: trwały, energooszczędny i cichy silnik bezszczotkowy EcoSilence Drive, system idealnego suszenia ExtraDry czy możliwość spersonalizowania i połączenia ulubionych funkcji i programów za pomocą jednego przycisku.
Dla osób ceniących rozwiązania inteligentnego domu marka Bosch stworzyła system Home Connect, który pozwala sprawować kontrolę nad wszystkimi urządzeniami Bosch w domu przez aplikację na smartfon. Możesz zdalnie monitorować zmywarkę i sterować nią czy innymi urządzeniami AGD z dowolnego miejsca. Takie rozwiązanie pozwala jeszcze bardziej efektywnie dysponować czasem i maksymalnie wykorzystywać funkcje urządzeń AGD.
Czy zakup zmywarki zawsze jest opłacalny?
Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, z całą stanowczością można stwierdzić, że zakup zmywarki do naczyń to opłacalna inwestycja.
Ale co powiedzieć o osobach, które mieszkają same, lub rodzinach, które rzadko gotują w domu, a częściej jadają na mieście? Czy w ich przypadku zmywarka nie będzie tylko zbędnym gadżetem? Nie, jeżeli weźmie się pod uwagę indywidualne potrzeby i do nich dopasuje model zmywarki.
Na rynku dostępne są zarówno duże, jak i mniejsze zmywarki. Małe zmywarki nablatowe lub podblatowe to idealne rozwiązanie do niewielkiej kuchni, a także dla osób, które mieszkają same lub rzadko gotują. Mogą być to kompaktowe modele do zabudowy lub wolnostojące. Ich niewielkie wymiary i mniejsza pojemność pozwolą na mycie mniejszej liczby naczyń, a jednocześnie na oszczędność wody i energii. Tego rodzaju zmywarki mają zwykle około 55–60 cm wysokości i szerokości, mogą więc zostać zamontowane w szafce kuchennej lub na blacie. Z pewnością okażą się dobrym wyborem dla kogoś, kto nie przepada za myciem naczyń, ale nie ma miejsca ani potrzeby kupować pełnowymiarowej zmywarki.
Zmywarka w domu oznacza brak konieczności długiego stania przy zlewie, zapewnia też mniejsze zużycie wody, prądu i detergentów oraz idealnie czyste naczynia. A co najważniejsze, oszczędza tak cenny czas, który możesz poświęcić na bardziej wartościowe zajęcia niż mycie naczyń.